| Manufacturer Part Number: | VS-GBPC3512A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Available Quantity: | 9518 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RECT BRIDGE 1-PH 1200V 35A GBPCA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-GBPC3512A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-GBPC3512A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | QC Terminal Bridge Rectifiers | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Bridge Rectifiers | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Single Phase | |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 1200V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 35A | |
| Mounting Type | QC Terminal | |
| Package / Case | 4-Square, GBPC-A | |
| Supplier Device Package | GBPC-A | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-GBPC3512A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-GBPC3512A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-GBPC3512A is new and unused, you can buy VS-GBPC3512A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-GBPC3512A.
| MBRB20H100CT/45 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 10A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | MBRB20H100CT/45.pdf | |
| 1N5253BTR | Zener Diode 25V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N5253BTR.pdf | |
| NSVBC858BLT1G | TRANS PNP 30V 0.1A SOT23 | NSVBC858BLT1G.pdf | |
| IPP80N06S2L11AKSA1 | MOSFET N-CH 55V 80A TO220-3 | IPP80N06S2L11AKSA1.pdf | |
| APTGL475SK120D3G | IGBT Module Trench Field Stop Single 1200V 610A 2080W Chassis Mount D3 | APTGL475SK120D3G.pdf | |
| NBC12429FAR2 | IC CLK PLL SYNC 25-400MHZ 32LQFP | NBC12429FAR2.pdf | |
| PL123S-05HSC | IC CLK MULTPLX 1:5 134MHZ 16SOIC | PL123S-05HSC.pdf | |
| 8N3DV85FC-0064CDI8 | VCXO IC 106.25MHz, 100MHz 6-CLCC | 8N3DV85FC-0064CDI8.pdf | |
| 8N4SV76FC-0137CDI8 | VCXO IC 155.52MHz 6-CLCC | 8N4SV76FC-0137CDI8.pdf | |
| M4A3-192/96-6VC | IC CPLD 192MC 6NS 144TQFP | M4A3-192/96-6VC.pdf | |
| XC7V2000T-2FLG1925C | IC FPGA 1200 I/O 1925FCBGA | XC7V2000T-2FLG1925C.pdf | |
| ADUC7022BCPZ32-RL | ARM7® MicroConverter® ADuC7xxx Microcontroller IC 16/32-Bit 44MHz 32KB (16K x 16) FLASH 40-LFCSP-VQ (6x6) | ADUC7022BCPZ32-RL.pdf | |
| ATTINY1634-UUR | AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 16KB (16K x 8) FLASH | ATTINY1634-UUR.pdf | |
| MC8641DVU1000NB | PowerPC e600 Microprocessor IC MPC86xx 2 Core, 32-Bit 1.0GHz 1023-FCCBGA (33x33) | MC8641DVU1000NB.pdf | |
| MAX4553EPE | 4 Circuit IC Switch 1:1 120 Ohm 16-PDIP | MAX4553EPE.pdf |