| Manufacturer Part Number: | VS-SD1553C25S20K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 2500V (2.5kV) 1825A Clamp On DO-200AC, K-PUK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-SD1553C25S20K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-SD1553C25S20K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 2500V (2.5kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1825A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.23V @ 4000A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 2µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Clamp On | |
| Package / Case | DO-200AC, K-PUK | |
| Supplier Device Package | DO-200AC, K-PUK | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 2 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-SD1553C25S20K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-SD1553C25S20K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-SD1553C25S20K is new and unused, you can buy VS-SD1553C25S20K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-SD1553C25S20K.
| CMLDM7002AG TR | MOSFET 2N-CH 60V 0.28A SOT563 | CMLDM7002AG TR.pdf | |
| SI53154-A01AGM | IC PCIE BUFFER 100MHZ 1IN 4OUT | SI53154-A01AGM.pdf | |
| 8N3QV01FG-0147CDI | VCXO IC 100MHz, 400MHz, 1GHz, 1GHz 10-CLCC | 8N3QV01FG-0147CDI.pdf | |
| DAC08CS | 8 Bit Digital to Analog Converter 1 16-SOIC | DAC08CS.pdf | |
| MAX5713AUD+T | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 14-TSSOP | MAX5713AUD+T.pdf | |
| MSP430F149CY | MSP430 MSP430x1xx Microcontroller IC 16-Bit 8MHz 60KB (60K x 8 + 256B) FLASH Diesale | MSP430F149CY.pdf | |
| MAX4521EUE+T | 4 Circuit IC Switch 1:1 100 Ohm 16-TSSOP | MAX4521EUE+T.pdf | |
| TRS3232ECD | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | TRS3232ECD.pdf | |
| PCA9554ADW | I/O Expander 8 I²C, SMBus 400kHz 16-SOIC | PCA9554ADW.pdf | |
| SN7417DR | Buffer, Non-Inverting 6 Element 1 Bit per Element Open Collector Output 14-SOIC | SN7417DR.pdf | |
| ADP151ACPZ-3.3-R7 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 200mA 6-LFCSP-UD (2x2) | ADP151ACPZ-3.3-R7.pdf | |
| LP2989IMM-1.8/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 500mA 8-VSSOP | LP2989IMM-1.8/NOPB.pdf |