| Manufacturer Part Number: | VS-SD1553C30S30K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 3000V (3kV) 1650A Clamp On DO-200AC, K-PUK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-SD1553C30S30K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-SD1553C30S30K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 3000V (3kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1650A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.6V @ 4000A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Clamp On | |
| Package / Case | DO-200AC, K-PUK | |
| Supplier Device Package | DO-200AC, K-PUK | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 2 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-SD1553C30S30K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-SD1553C30S30K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-SD1553C30S30K is new and unused, you can buy VS-SD1553C30S30K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-SD1553C30S30K.
| BYQ28E-200-E3/45 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 200V 5A Through Hole TO-220-3 | BYQ28E-200-E3/45.pdf | |
| PDTB113EUX | TRANS PREBIAS PNP 0.425W | PDTB113EUX.pdf | |
| NGTB40N60FLWG | IGBT Trench Field Stop 600V 80A 257W Through Hole TO-247 | NGTB40N60FLWG.pdf | |
| 8N4Q001FG-0155CDI | Clock Oscillator IC 100MHz, 83.33MHz, 100MHz, 83.33MHz 10-CLCC | 8N4Q001FG-0155CDI.pdf | |
| 8N4Q001FG-1049CDI | Clock Oscillator IC 150MHz, 75MHz, 300MHz, 150MHz 10-CLCC | 8N4Q001FG-1049CDI.pdf | |
| MCP4342-103E/ST | Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 129 Taps SPI Interface 14-TSSOP | MCP4342-103E/ST.pdf | |
| TMS320DM6433ZWT5 | IC DGTL MEDIA PROCESSOR 361-BGA | TMS320DM6433ZWT5.pdf | |
| XC6VLX240T-3FFG784C | IC FPGA 400 I/O 784FCBGA | XC6VLX240T-3FFG784C.pdf | |
| XCV300-6BG432C | IC FPGA 316 I/O 432MBGA | XCV300-6BG432C.pdf | |
| MC9S12C128CFUE | HCS12 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 128KB (128K x 8) FLASH 80-QFP (14x14) | MC9S12C128CFUE.pdf | |
| MSP430F5517IPN | CPUXV2 MSP430F5xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 96KB (96K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | MSP430F5517IPN.pdf | |
| CP2104-F03-GM | USB Bridge, USB to UART USB 2.0 UART Interface 24-QFN (4x4) | CP2104-F03-GM.pdf | |
| SN74CB3Q3245DGVR | Bus Switch 8 x 1:1 20-TVSOP | SN74CB3Q3245DGVR.pdf | |
| 24LC08BT-E/OT | IC EEPROM 8KBIT 400KHZ SOT23-5 | 24LC08BT-E/OT.pdf | |
| AT25040AN-10SI-1.8 | IC EEPROM 4KBIT 20MHZ 8SOIC | AT25040AN-10SI-1.8.pdf |