| Manufacturer Part Number: | VS-SD1700C24K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 2400V (2.4kV) 2080A Clamp On DO-200AC, K-PUK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-SD1700C24K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-SD1700C24K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 2400V (2.4kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2080A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.81V @ 4000A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 75mA @ 2400V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Clamp On | |
| Package / Case | DO-200AC, K-PUK | |
| Supplier Device Package | DO-200AC, K-PUK | |
| Operating Temperature - Junction | * | |
| Standard Package | 2 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-SD1700C24K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-SD1700C24K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-SD1700C24K is new and unused, you can buy VS-SD1700C24K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-SD1700C24K.
| HSM890JE3/TR13 | Diode Schottky 90V 8A Surface Mount DO-214AB | HSM890JE3/TR13.pdf | |
| SI4896DY-T1-E3 | MOSFET N-CH 80V 6.7A 8-SOIC | SI4896DY-T1-E3.pdf | |
| AOK60B65M3 | IGBT 650V 120A 500W Through Hole TO-247 | AOK60B65M3.pdf | |
| SRC4184IPAGT | IC SAMPLE RATE CONV 4CH 64-TQFP | SRC4184IPAGT.pdf | |
| 8N3Q001EG-0054CDI | Clock Oscillator IC 25MHz, 33.33MHz, 50MHz, 62.5MHz 10-CLCC | 8N3Q001EG-0054CDI.pdf | |
| LTC2389CUK-18#TRPBF | 18 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 48-QFN (7x7) | LTC2389CUK-18#TRPBF.pdf | |
| AD5444YRMZ-REEL | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 10-MSOP | AD5444YRMZ-REEL.pdf | |
| M1AFS250-2FG256 | IC FPGA 114 I/O 256FBGA | M1AFS250-2FG256.pdf | |
| EP2S180F1508C4N | IC FPGA 1170 I/O 1508FBGA | EP2S180F1508C4N.pdf | |
| SN74AHC126DR | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-SOIC | SN74AHC126DR.pdf | |
| MC74VHC1G04DFT1G | Inverter IC 1 Channel SC-70 | MC74VHC1G04DFT1G.pdf | |
| 93AA56/SN | IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SOIC | 93AA56/SN.pdf | |
| CY7C1371D-100AXIT | IC SRAM 18MBIT 100MHZ 100TQFP | CY7C1371D-100AXIT.pdf | |
| IS42SM16800G-75BI | IC SDRAM 128M 133MHZ 54BGA | IS42SM16800G-75BI.pdf | |
| IPS521S | IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 D2PAK-5 | IPS521S.pdf |