| Manufacturer Part Number: | VS-SD853C45S50K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 4500V (4.5kV) 990A Clamp On DO-200AC, K-PUK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-SD853C45S50K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-SD853C45S50K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 4500V (4.5kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 990A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.9V @ 2000A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 5µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100mA @ 4500V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Clamp On | |
| Package / Case | DO-200AC, K-PUK | |
| Supplier Device Package | DO-200AC, K-PUK | |
| Operating Temperature - Junction | * | |
| Standard Package | 2 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-SD853C45S50K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-SD853C45S50K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-SD853C45S50K is new and unused, you can buy VS-SD853C45S50K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-SD853C45S50K.
| S391D-GS08 | RF Diode PIN - Single 30V 50mA SOD-80 MiniMELF | S391D-GS08.pdf | |
| MA27V1600L | DIODE VARIABLE CAP 6V SSSMINI-2P | MA27V1600L.pdf | |
| 2SD217700A | TRANS NPN 50V 2A MT-2 | 2SD217700A.pdf | |
| FDN5630_F095 | MOSFET N-CH 60V 1.7A | FDN5630_F095.pdf | |
| FDN5632N_F085 | MOSFET N-CH 60V 1.7A SSOT3 | FDN5632N_F085.pdf | |
| AD7541AKRZ-REEL | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 18-SOIC | AD7541AKRZ-REEL.pdf | |
| MPC8544EVTARJ | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 1.067GHz 783-FCPBGA (29x29) | MPC8544EVTARJ.pdf | |
| ATF16V8B-15PC | 16V8 Programmable Logic Device (PLD) IC 8 Macrocells 15ns 20-PDIP | ATF16V8B-15PC.pdf | |
| MAX6385XS16D7-T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-4 | MAX6385XS16D7-T.pdf | |
| BD9673AEFJ-E2 | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 1.5A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad | BD9673AEFJ-E2.pdf | |
| TC2014-2.8VCTTR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 50mA SOT-23-5 | TC2014-2.8VCTTR.pdf |