| Manufacturer Part Number: | VS-ST180S08P1V |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR 800V 314A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-209AB (TO-93) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-ST180S08P1V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-ST180S08P1V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Off State | 800V | |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 3V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Voltage - On State (Vtm) (Max) | 1.75V | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 200A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 314A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 600mA | |
| Current - Off State (Max) | 30mA | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 4200A, 4400A | |
| SCR Type | Standard Recovery | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | TO-209AB, TO-93-4, Stud | |
| Supplier Device Package | TO-209AB (TO-93) | |
| Standard Package | 12 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-ST180S08P1V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-ST180S08P1V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-ST180S08P1V is new and unused, you can buy VS-ST180S08P1V Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-ST180S08P1V.
| FFPF10U40STU | Diode Standard 400V 10A Through Hole TO-220F-2L | FFPF10U40STU.pdf | |
| K2200EH70RP3 | Diac/Sidac Thyristor 205 ~ 230V 1A TO-92 | K2200EH70RP3.pdf | |
| ISPPAC-CLK5610AV-01TN48I | IC CLK GEN FANOUT BUFFER 48TQFP | ISPPAC-CLK5610AV-01TN48I.pdf | |
| AD7890BRZ-4 | Data Acquisition System (DAS) 12 bit 117k Serial 24-SOIC | AD7890BRZ-4.pdf | |
| AD7995ARJZ-0RL | 10 Bit Analog to Digital Converter 3, 4 Input 1 SAR SOT-23-8 | AD7995ARJZ-0RL.pdf | |
| M2GL150TS-1FCS536I | IC FPGA 293 I/O 536FCBGA | M2GL150TS-1FCS536I.pdf | |
| LCMXO640E-5B256C | IC FPGA 159 I/O 256CABGA | LCMXO640E-5B256C.pdf | |
| MC9S08DN16MLF | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 16KB (16K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | MC9S08DN16MLF.pdf | |
| MC7448VU1000NC | PowerPC G4 Microprocessor IC MPC74xx 1 Core, 32-Bit 1.0GHz 360-FCCBGA (25x25) | MC7448VU1000NC.pdf | |
| ADM6996LC-AC-R-1 | Ethernet Switch 10/100 Base-T/TX PHY Parallel Interface P-PQFP-128 | ADM6996LC-AC-R-1.pdf | |
| PAM8603EDHR | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class D | PAM8603EDHR.pdf | |
| MM74HC4020N | IC COUNTER BINARY 14ST 16-DIP | MM74HC4020N.pdf | |
| AT25DF041B-XMHNHR-T | IC FLASH 4MBIT 70MHZ 8TSSOP | AT25DF041B-XMHNHR-T.pdf | |
| ADP8863ACPZ-R7 | LED Driver IC 7 Output DC DC Regulator Switched Capacitor (Charge Pump) I²C Dimming 30mA, 60mA 20-LFCSP-WQ (4x4) | ADP8863ACPZ-R7.pdf | |
| VNV49N0413TR | MOSFET OMNIFET 42V 49A POWERSO10 | VNV49N0413TR.pdf |