| Manufacturer Part Number: | VS-ST230S08P0V |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR 800V 360A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-209AB (TO-93) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-ST230S08P0V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-ST230S08P0V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | PCN-DD-014-2014 Rev 00 11/Jul/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Off State | 800V | |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 3V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Voltage - On State (Vtm) (Max) | 1.55V | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 230A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 360A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 600mA | |
| Current - Off State (Max) | 30mA | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 5700A, 5970A | |
| SCR Type | Standard Recovery | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | TO-209AB, TO-93-4, Stud | |
| Supplier Device Package | TO-209AB (TO-93) | |
| Standard Package | 12 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-ST230S08P0V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-ST230S08P0V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-ST230S08P0V is new and unused, you can buy VS-ST230S08P0V Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-ST230S08P0V.
| M5010012F | SCR Module 600V 100A (DC) Bridge, Single Phase - SCRs/Diodes (Layout 1) Chassis Mount Module | M5010012F.pdf | |
| L6221CD | TRANS 4NPN DARL 60V 1.2A 20SOIC | L6221CD.pdf | |
| 8N4Q001KG-1136CDI8 | Clock Oscillator IC 100MHz, 312.5MHz, 100MHz, 312.5MHz 10-CLCC | 8N4Q001KG-1136CDI8.pdf | |
| M30281F6HP#U9B | M16C/60 M16C™ M16C/Tiny/28 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 48KB (48K x 8) FLASH 64-LFQFP (10x10) | M30281F6HP#U9B.pdf | |
| XE8805AMI028LF | IC DAS 16BIT FLASH 8K MTP 64LQFP | XE8805AMI028LF.pdf | |
| LT1203CS8#TRPBF | IC VIDEO MULTIPLEXER SPDT 8SOIC | LT1203CS8#TRPBF.pdf | |
| 74HC4066PW-Q100,11 | 4 Circuit IC Switch 1:1 95 Ohm 14-TSSOP | 74HC4066PW-Q100,11.pdf | |
| DS21Q48N | Telecom IC Line Interface Unit (LIU) 144-PBGA (17x17) | DS21Q48N.pdf | |
| LM4890MMX/NOPB | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 8-VSSOP | LM4890MMX/NOPB.pdf | |
| TLV2264AIDG4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | TLV2264AIDG4.pdf | |
| 74FCT16245ETPVG | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 48-SSOP | 74FCT16245ETPVG.pdf | |
| SST25WF080BT-40I/NP | IC FLASH 8MBIT SPI SERIAL 8USON | SST25WF080BT-40I/NP.pdf | |
| CY7C1062AV33-10BGIT | IC SRAM 16MBIT 10NS 119BGA | CY7C1062AV33-10BGIT.pdf | |
| TPS25921AD | Hot Swap Controller 1 Channel General Purpose 8-SOIC | TPS25921AD.pdf | |
| A6B595KLW-T | IC PWR DRVR 8BIT ADDRESS 20SOIC | A6B595KLW-T.pdf |