| Manufacturer Part Number: | VS-ST230S12M0V |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR 1200V 360A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-209AB (TO-93) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-ST230S12M0V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-ST230S12M0V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Off State | 1200V | |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 3V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Voltage - On State (Vtm) (Max) | 1.55V | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 230A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 360A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 600mA | |
| Current - Off State (Max) | 30mA | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 5700A, 5970A | |
| SCR Type | Standard Recovery | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | TO-209AB, TO-93-4, Stud | |
| Supplier Device Package | TO-209AB (TO-93) | |
| Standard Package | 12 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-ST230S12M0V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-ST230S12M0V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-ST230S12M0V is new and unused, you can buy VS-ST230S12M0V Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-ST230S12M0V.
| EM 2B | DIODE GEN PURP 800V 1.2A AXIAL | EM 2B.pdf | |
| IMX17T110 | TRANS 2NPN 50V 0.5A 6SMT | IMX17T110.pdf | |
| 8N4SV75EC-0117CDI | VCXO IC 156.25MHz 6-CLCC | 8N4SV75EC-0117CDI.pdf | |
| M41ST84WMQ6E | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 44B I²C, 2-Wire Serial 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | M41ST84WMQ6E.pdf | |
| ICL7107CM44Z | Display Driver 3.5 Digit 44-MQFP (10x10) | ICL7107CM44Z.pdf | |
| A40MX02-1PL44M | IC FPGA 34 I/O 44PLCC | A40MX02-1PL44M.pdf | |
| MSP430F5257IRGCT | CPUXV2 MSP430F5xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-VQFN (9x9) | MSP430F5257IRGCT.pdf | |
| PIC16C54T-RCI/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 768B (512 x 12) OTP 18-SOIC | PIC16C54T-RCI/SO.pdf | |
| R5F21365CNFA#30 | R8C R8C/3x/36C Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 24KB (24K x 8) FLASH 64-LQFP (14x14) | R5F21365CNFA#30.pdf | |
| SN65MLVD3DRBT | 0/1 Receiver LVDS, Multipoint 8-SON Exposed Pad (3x3) | SN65MLVD3DRBT.pdf | |
| MC14040BDTR2 | IC COUNTER BINARY 12BIT 16-TSSOP | MC14040BDTR2.pdf | |
| AP2125KC-3.0TRG1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 300mA SC-82 | AP2125KC-3.0TRG1.pdf |