| Manufacturer Part Number: | VS-ST280S04P1V |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR 400V 440A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-209AB (TO-93) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-ST280S04P1V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-ST280S04P1V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Off State | 400V | |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 3V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Voltage - On State (Vtm) (Max) | 1.28V | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 280A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 440A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 600mA | |
| Current - Off State (Max) | 30mA | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 6600A, 6900A | |
| SCR Type | Standard Recovery | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | TO-209AB, TO-93-4, Stud | |
| Supplier Device Package | TO-209AB (TO-93) | |
| Standard Package | 12 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-ST280S04P1V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-ST280S04P1V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-ST280S04P1V is new and unused, you can buy VS-ST280S04P1V Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-ST280S04P1V.
| 1N5233BDO35E3 | Zener Diode 6V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N5233BDO35E3.pdf | |
| JAN2N3772 | TRANS NPN 60V 20A TO-3 | JAN2N3772.pdf | |
| STP7NK80ZFP | MOSFET N-CH 800V 5.2A TO-220FP | STP7NK80ZFP.pdf | |
| IDT5V9950PFI | IC CLK DVR PLL 1:8 200MHZ 32TQFP | IDT5V9950PFI.pdf | |
| 8N3QV01LG-0009CDI8 | VCXO IC 148.5MHz, 148.35165MHz, 74.25MHz, 74.175824MHz 10-CLCC | 8N3QV01LG-0009CDI8.pdf | |
| BQ4847YMT | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar Parallel 28-DIP Module (0.61", 15.49mm) | BQ4847YMT.pdf | |
| LTC2635HMSE-LMX8#TRPBF | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 10-MSOP-EP | LTC2635HMSE-LMX8#TRPBF.pdf | |
| MK40DX256VLH7 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K40 Microcontroller IC 32-Bit 72MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | MK40DX256VLH7.pdf | |
| MB90347ESPFV-GS-280E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340E Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90347ESPFV-GS-280E1.pdf | |
| MB89637RPFR-G-1376-BND | F²MC-8L F²MC-8L MB89630R Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 32KB (32K x 8) Mask ROM 64-PQFP (20x14) | MB89637RPFR-G-1376-BND.pdf | |
| MB90F548GSPFR-GE2 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90545G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-QFP (14x20) | MB90F548GSPFR-GE2.pdf | |
| HI1-0546-2 | 1 Circuit IC Switch 16:1 1.5 kOhm 28-CDIP | HI1-0546-2.pdf | |
| ISL43142IRZ-T | 4 Circuit IC Switch 1:1 65 Ohm 16-QFN (3x3) | ISL43142IRZ-T.pdf | |
| MAX17014AETM+T | TFT-LCD Monitors PMIC 48-QFN-EP (7x7) | MAX17014AETM+T.pdf | |
| X40020V14I-CT1 | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel 14-TSSOP | X40020V14I-CT1.pdf |