| Manufacturer Part Number: | VSSAF3L45-M3/6A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 45V 3A DO221AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VSSAF3L45-M3/6A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VSSAF3L45-M3/6A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Wafer Material Update 30/Jun/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Discontinued | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 540mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 450µA @ 45V | |
| Capacitance @ Vr, F | 425pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-221AC, SMA Flat Leads | |
| Supplier Device Package | DO-221AC (SlimSMA) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VSSAF3L45-M3/6A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VSSAF3L45-M3/6A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VSSAF3L45-M3/6A is new and unused, you can buy VSSAF3L45-M3/6A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VSSAF3L45-M3/6A.
| CDSF355B-HF | DIODE GEN PURP 80V 100MA 1005 | CDSF355B-HF.pdf | |
| Z0409DF 1AA2 | TRIAC SENS GATE 400V 4A TO202 | Z0409DF 1AA2.pdf | |
| STW48N60M2 | MOSFET N-CH 600V 42A TO-247 | STW48N60M2.pdf | |
| AK8113 | IC CLOCK GEN PLL 6SON | AK8113.pdf | |
| 8N4QV01KG-1118CDI8 | VCXO IC 100MHz 10-CLCC | 8N4QV01KG-1118CDI8.pdf | |
| AD9266BCPZRL7-65 | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 32-LFCSP-WQ (5x5) | AD9266BCPZRL7-65.pdf | |
| LTC2635HMSE-LMI12#PBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 10-MSOP-EP | LTC2635HMSE-LMI12#PBF.pdf | |
| LFSC3GA15E-7F900C | IC FPGA 300 I/O 900FBGA | LFSC3GA15E-7F900C.pdf | |
| USB2640I-HZH-02-TR | Controller Interface 48-QFN (7x7) | USB2640I-HZH-02-TR.pdf | |
| MCP6L71RT-E/OT | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | MCP6L71RT-E/OT.pdf | |
| MCP6V27T-E/MD | Auto-Zero Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-DFN (4x4) | MCP6V27T-E/MD.pdf | |
| CD74HC377PWG4 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP | CD74HC377PWG4.pdf | |
| 71256S100TDB | IC SRAM 256KBIT 100NS 28CDIP | 71256S100TDB.pdf | |
| PD81101EVB-21WB | POE PSE CONTROLLER | PD81101EVB-21WB.pdf | |
| S-80934CNNB-G84T2G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SC-82AB | S-80934CNNB-G84T2G.pdf |