| Manufacturer Part Number: | VSSAF3N50-M3/6A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 50V 2.7A DO221AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VSSAF3N50-M3/6A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VSSAF3N50-M3/6A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS®, SlimSMA™ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2.7A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 400mV @ 1.5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1mA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | 570pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-221AC, SMA Flat Leads | |
| Supplier Device Package | DO-221AC (SlimSMA) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 7,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VSSAF3N50-M3/6A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VSSAF3N50-M3/6A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VSSAF3N50-M3/6A is new and unused, you can buy VSSAF3N50-M3/6A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VSSAF3N50-M3/6A.
| US1B-13 | Diode Standard 100V 1A Surface Mount SMA | US1B-13.pdf | |
| SMBG5342CE3/TR13 | Zener Diode 6.8V 5W ±2% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG5342CE3/TR13.pdf | |
| DTD743EMT2L | TRANS PREBIAS NPN 150MW VMT3 | DTD743EMT2L.pdf | |
| STB76NF80 | MOSFET N-CH 80V 80A D2PAK | STB76NF80.pdf | |
| STGD1100LT1G | MOSFET N-CH 20V 3.3A SC74 | STGD1100LT1G.pdf | |
| ZL30159GGG2 | IC CLK RATE CONVERTER 64FBGA | ZL30159GGG2.pdf | |
| ATMEGA8535-16MI | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (4K x 16) FLASH 44-VQFN (7x7) | ATMEGA8535-16MI.pdf | |
| ADAU1372BCPZ | General Purpose Interface 24 b I²C, SPI 40-LFCSP-WQ (6x6) | ADAU1372BCPZ.pdf | |
| 7202LA12TP | IC FIFO ASYNCH 1KX9 12NS 28DIP | 7202LA12TP.pdf | |
| SN74AS157DRG4 | Multiplexer 4 x 2:1 16-SOIC | SN74AS157DRG4.pdf | |
| 74ACT1284MSAX | TXRX IEEE TTL COMPATIBLE 20SSOP | 74ACT1284MSAX.pdf | |
| RM24C32C-LSNI-B | 8-SOIC-N, 1.65V, TUBE, I2C | RM24C32C-LSNI-B.pdf | |
| S29GL032N11FFIV20 | IC FLASH MEM 32MBIT 64BGA | S29GL032N11FFIV20.pdf | |
| XC6119N35ANR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SSOT-24 | XC6119N35ANR-G.pdf | |
| TPS54283PWPG4 | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 2 Output 2A 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | TPS54283PWPG4.pdf |