| Manufacturer Part Number: | VSSAF56-M3/6A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 60V 3A DO221AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VSSAF56-M3/6A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VSSAF56-M3/6A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101, TMBS®, SlimSMA™ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 470mV @ 2.5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 400µA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | 540pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-221AC, SMA Flat Leads | |
| Supplier Device Package | DO-221AC (SlimSMA) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 7,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VSSAF56-M3/6A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VSSAF56-M3/6A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VSSAF56-M3/6A is new and unused, you can buy VSSAF56-M3/6A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VSSAF56-M3/6A.
| GSXD050A004S1-D3 | Diode Array 2 Independent Schottky 45V 50A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC | GSXD050A004S1-D3.pdf | |
| QSX6TR | TRANS NPN 30V 1.5A TSMT6 | QSX6TR.pdf | |
| 8N4SV76FC-0064CDI8 | VCXO IC 106.25MHz 6-CLCC | 8N4SV76FC-0064CDI8.pdf | |
| MX7581JCWI+T | Data Acquisition System (DAS) 8 bit 28-SOIC W | MX7581JCWI+T.pdf | |
| X9315WMIZT1 | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 32 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-MSOP | X9315WMIZT1.pdf | |
| MC9S12XDG128CAA | HCS12X HCS12X Microcontroller IC 16-Bit 80MHz 128KB (128K x 8) FLASH 80-QFP (14x14) | MC9S12XDG128CAA.pdf | |
| LPC2470FET208,551 | ARM7® LPC2400 Microcontroller IC 16/32-Bit 72MHz ROMless 208-TFBGA (15x15) | LPC2470FET208,551.pdf | |
| MB9AF342MBPMC1-G-JNE2 | ARM® Cortex®-M3 FM3 MB9A340NB Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 160KB (160K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | MB9AF342MBPMC1-G-JNE2.pdf | |
| PIC18LF4680T-I/ML | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 64KB (32K x 16) FLASH 44-QFN (8x8) | PIC18LF4680T-I/ML.pdf | |
| ISL5122CB-T | 2 Circuit IC Switch 1:1 20 Ohm 8-SOIC | ISL5122CB-T.pdf | |
| MC1489DR2G | 0/4 Receiver RS232 14-SOIC | MC1489DR2G.pdf | |
| LT1801IMS8#TRPBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | LT1801IMS8#TRPBF.pdf | |
| ISL78200AVEZ-T | Buck, Boost, Buck-Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 2.5A 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | ISL78200AVEZ-T.pdf |