| Manufacturer Part Number: | VSSAF5L45-M3/6A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 12510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 45V 3A DO221AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VSSAF5L45-M3/6A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VSSAF5L45-M3/6A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Trench MOS Barrier Schottky Rectifiers | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| PCN Assembly/Origin | Wafer Material Update 30/Jun/2015 | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 560mV @ 5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 650µA @ 45V | |
| Capacitance @ Vr, F | 740pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-221AC, SMA Flat Leads | |
| Supplier Device Package | DO-221AC (SlimSMA) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VSSAF5L45-M3/6A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VSSAF5L45-M3/6A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VSSAF5L45-M3/6A is new and unused, you can buy VSSAF5L45-M3/6A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VSSAF5L45-M3/6A.
| GDZ11B-E3-18 | Zener Diode 11V 200mW ±4% Surface Mount SOD-323 | GDZ11B-E3-18.pdf | |
| 1N4735PE3/TR12 | Zener Diode 6.2V 1W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4735PE3/TR12.pdf | |
| AON6206 | MOSFET N-CH 30V 20A 8DFN | AON6206.pdf | |
| IDT49FCT805PYI | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) | IDT49FCT805PYI.pdf | |
| SL23EP04SC-2HT | IC BUFFER 220MHZ 4CH 3.3V 8SOIC | SL23EP04SC-2HT.pdf | |
| PIC12C509A-04/SN | PIC PIC® 12C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 1.5KB (1K x 12) OTP 8-SOIC | PIC12C509A-04/SN.pdf | |
| MAX4761EWX+T | 8 Circuit IC Switch 2:1 3.5 Ohm 36-UCSP (3x3) | MAX4761EWX+T.pdf | |
| MAX4080TAUA+T | Current Sense Amplifier 1 Circuit 8-uMAX | MAX4080TAUA+T.pdf | |
| SN74AVC16245DGGR | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP | SN74AVC16245DGGR.pdf | |
| 74ABT125N,602 | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-DIP | 74ABT125N,602.pdf | |
| SN74F377AN | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP | SN74F377AN.pdf | |
| W25M512JVEIQ | SPIFLASH 512M-BIT 4KB UNIFORM SE | W25M512JVEIQ.pdf | |
| STK681-332-E | Motor Driver Power MOSFET Parallel | STK681-332-E.pdf | |
| LM2677SDX-5.0 | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 5A 14-VDFN Exposed Pad | LM2677SDX-5.0.pdf | |
| NCP612SQ15T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 100mA SC-70 | NCP612SQ15T1G.pdf |