| Manufacturer Part Number: | VT1045C-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 5A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VT1045C-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VT1045C-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | New subcontractor 06/Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 580mV @ 5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 45V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VT1045C-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VT1045C-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VT1045C-M3/4W is new and unused, you can buy VT1045C-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VT1045C-M3/4W.
| JANTXV1N4132D-1 | Zener Diode 82V 500mW ±1% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JANTXV1N4132D-1.pdf | |
| BZX84C4V7_D87Z | Zener Diode 4.7V 350mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | BZX84C4V7_D87Z.pdf | |
| APTGT30DA170D1G | IGBT Module Trench Field Stop Single 1700V 45A 210W Chassis Mount D1 | APTGT30DA170D1G.pdf | |
| LTC6951IUHF#TRPBF | IC SYNTHESIZER MULTI-OUT 40QFN | LTC6951IUHF#TRPBF.pdf | |
| 527R-02ILF | IC CLOCK SLICER ZD BUFFER 28SSOP | 527R-02ILF.pdf | |
| AD5065ARUZ-REEL7 | 16 Bit Digital to Analog Converter 2 14-TSSOP | AD5065ARUZ-REEL7.pdf | |
| LC4128B-75TN128C | IC CPLD 128MC 7.5NS 128TQFP | LC4128B-75TN128C.pdf | |
| MB96F625RBPMC1-GSE1 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96620 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 160KB (160K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | MB96F625RBPMC1-GSE1.pdf | |
| MB90922NCSPMC-GS-145E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90920 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 256KB (256K x 8) Mask ROM 120-LQFP (16x16) | MB90922NCSPMC-GS-145E1.pdf | |
| CD74HCT153EE4 | Multiplexer 2 x 4:1 16-PDIP | CD74HCT153EE4.pdf | |
| LTM8061EV-8.2#PBF | IC BATTERY CHARGER 8.2V 77-LGA | LTM8061EV-8.2#PBF.pdf | |
| ISL88012IH523Z-T7A | Supervisor Open Drain, Push-Pull 2 Channel SOT-23-5 | ISL88012IH523Z-T7A.pdf | |
| S-80156CNPF-JLHTFU | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SNT-4A | S-80156CNPF-JLHTFU.pdf | |
| XC6123D547MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6123D547MR-G.pdf | |
| TMP513AIDR | Temp Monitoring System (Sensor), Watchdog -40°C ~ 125°C Internal and External Sensor 2-Wire Serial, I²C/SMBUS Output 16-SOIC | TMP513AIDR.pdf |