| Manufacturer Part Number: | VT1060C-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 5A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VT1060C-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VT1060C-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | New subcontractor 06/Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 700mV @ 5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 700µA @ 60V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VT1060C-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VT1060C-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VT1060C-E3/4W is new and unused, you can buy VT1060C-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VT1060C-E3/4W.
| MUR2X120A02 | Diode Array 2 Independent Standard 200V 120A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC | MUR2X120A02.pdf | |
| TRA3225 | Diode Standard 250V 32A Surface Mount Microde Button | TRA3225.pdf | |
| 1PMT5948CE3/TR7 | Zener Diode 91V 3W ±2% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5948CE3/TR7.pdf | |
| 1N3015B | Zener Diode 200V 10W ±5% Chassis, Stud Mount DO-213AA | 1N3015B.pdf | |
| T72H103564DN | SCR 1000V 550A Standard Recovery Stud Mount T-72 | T72H103564DN.pdf | |
| R6030ENZ1C9 | MOSFET N-CH 600V 30A TO247 | R6030ENZ1C9.pdf | |
| PL902150USY-TR | JITTER BLOCKER | PL902150USY-TR.pdf | |
| ADF5355BCPZ-RL7 | IC INTEGRATED SYNTH/VCO 32LFCSP | ADF5355BCPZ-RL7.pdf | |
| 8N3SV75FC-0030CDI8 | VCXO IC 312.5MHz 6-CLCC | 8N3SV75FC-0030CDI8.pdf | |
| RTC-4543SA:A0:ROHS | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 3-Wire Serial 14-SOIC (0.209", 5.30mm Width) | RTC-4543SA:A0:ROHS.pdf | |
| C8051F366-GQ | 8051 C8051F36x Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 32KB (32K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | C8051F366-GQ.pdf | |
| LM3S6918-IBZ50-A2T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 108-BGA (10x10) | LM3S6918-IBZ50-A2T.pdf | |
| EFM32LG842F128-QFP64 | ARM® Cortex®-M3 Leopard Gecko Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 128KB (128K x 8) FLASH | EFM32LG842F128-QFP64.pdf | |
| MPC8379ECVRALGA | PowerPC e300c4s Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 667MHz 689-TEPBGA II (31x31) | MPC8379ECVRALGA.pdf | |
| AD8034ARTZ-R2 | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-8 | AD8034ARTZ-R2.pdf |