| Manufacturer Part Number: | VT1080C-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 80V 5A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VT1080C-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VT1080C-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | New subcontractor 06/Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 80V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 720mV @ 5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 400µA @ 80V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VT1080C-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VT1080C-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VT1080C-M3/4W is new and unused, you can buy VT1080C-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VT1080C-M3/4W.
| US1D/1 | Diode Standard 200V 1A Surface Mount DO-214AC (SMA) | US1D/1.pdf | |
| BZD27C180P-E3-18 | Zener Diode 180V 800mW Surface Mount DO-219AB (SMF) | BZD27C180P-E3-18.pdf | |
| 1N4620UR | Zener Diode 3.3V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AA | 1N4620UR.pdf | |
| JAN1N5540C-1 | Zener Diode 20V 500mW ±2% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JAN1N5540C-1.pdf | |
| IRKH42/08A | SCR Module 800V 100A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 2) | IRKH42/08A.pdf | |
| PZTA92 | TRANS PNP 300V 0.5A SOT-223 | PZTA92.pdf | |
| 8N3SV76EC-0026CDI8 | VCXO IC 311.04MHz 6-CLCC | 8N3SV76EC-0026CDI8.pdf | |
| 8N3Q001KG-0089CDI8 | Clock Oscillator IC 155.52MHz 10-CLCC | 8N3Q001KG-0089CDI8.pdf | |
| AD7853LARS-REEL | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 24-SSOP | AD7853LARS-REEL.pdf | |
| DS1844-010+ | Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 64 Taps I²C Interface 20-PDIP | DS1844-010+.pdf | |
| MX7528LCWP+T | 8 Bit Digital to Analog Converter 2 20-SOIC W | MX7528LCWP+T.pdf | |
| MKE02Z16VLD2 | ARM® Cortex®-M0+ Kinetis KE02 Microcontroller IC 32-Bit 20MHz 16KB (16K x 8) FLASH 44-LQFP (10x10) | MKE02Z16VLD2.pdf | |
| IH5041CPE | 2 Circuit IC Switch 1:1 80 Ohm 16-PDIP | IH5041CPE.pdf | |
| TRS202IDWG4 | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | TRS202IDWG4.pdf | |
| LMC6084AIMX | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOICN | LMC6084AIMX.pdf |