| Manufacturer Part Number: | VT2045C-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 10A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VT2045C-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VT2045C-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | New subcontractor 06/Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 580mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2mA @ 45V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VT2045C-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VT2045C-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VT2045C-M3/4W is new and unused, you can buy VT2045C-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VT2045C-M3/4W.
| STPS1L20MF | DIODE SCHOTTKY 20V 1A STMITEFLAT | STPS1L20MF.pdf | |
| DGS10-018AS | Diode Schottky 180V 15A Surface Mount TO-263AB | DGS10-018AS.pdf | |
| SMPZ3928B-M3/84A | Zener Diode 13V 500mW ±5% Surface Mount DO-220AA (SMP) | SMPZ3928B-M3/84A.pdf | |
| BF245B,126 | RF Mosfet N-Channel JFET 15V 100MHz TO-92-3 | BF245B,126.pdf | |
| IPP065N06LGAKSA1 | MOSFET N-CH 60V 80A TO-220 | IPP065N06LGAKSA1.pdf | |
| SY89847UMG | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 2GHz 32-VFQFN Exposed Pad, 32-MLF® | SY89847UMG.pdf | |
| X9314WSZ | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 32 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-SOIC | X9314WSZ.pdf | |
| CAT5221WI-10-T1 | Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 64 Taps I²C Interface 20-SOIC | CAT5221WI-10-T1.pdf | |
| DAC8830IDT | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 8-SOIC | DAC8830IDT.pdf | |
| DSPIC33FJ32MC104-I/ML | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 16 MIPs 32KB (11K x 24) FLASH 44-QFN (8x8) | DSPIC33FJ32MC104-I/ML.pdf | |
| COP8CDR9HVA8/NOPB | COP8 COP8™ 8C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH 44-PLCC (16.58x16.58) | COP8CDR9HVA8/NOPB.pdf | |
| ZGP323LSH2032C | Z8 Z8® GP™ Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (32K x 8) OTP | ZGP323LSH2032C.pdf | |
| UA9636ACPE4 | 2/0 Driver RS232, RS423 8-PDIP | UA9636ACPE4.pdf | |
| SN75DP119RHHT | Buffer, ReDriver 2 Channel 2.7Gbps 36-VQFN (6x6) | SN75DP119RHHT.pdf | |
| XRT83SH38IB | Telecom IC 225-BGA (19x19) | XRT83SH38IB.pdf |