| Manufacturer Part Number: | VT2060C-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 10A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VT2060C-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VT2060C-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | New subcontractor 06/Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 650mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 850µA @ 60V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VT2060C-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VT2060C-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VT2060C-E3/4W is new and unused, you can buy VT2060C-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VT2060C-E3/4W.
| MBRB2060CTT4G | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 10A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | MBRB2060CTT4G.pdf | |
| MMSZ5229B-TP | Zener Diode 4.3V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5229B-TP.pdf | |
| JAN1N4957 | Zener Diode 9.1V 5W ±5% Through Hole | JAN1N4957.pdf | |
| KSA708CYBU | TRANS PNP 60V 0.7A TO-92 | KSA708CYBU.pdf | |
| APTM50HM35FG | MOSFET 4N-CH 500V 99A SP6 | APTM50HM35FG.pdf | |
| IXTH2N300P3HV | 2000V TO 3000V POLAR3 POWER MOSF | IXTH2N300P3HV.pdf | |
| TFF1007HN/N1,115 | IC FREQ GENERATOR LN 24HVQFN | TFF1007HN/N1,115.pdf | |
| 5AGXBA1D6F31C6N | IC FPGA 416 I/O 896FBGA | 5AGXBA1D6F31C6N.pdf | |
| PIC16LC54C-04/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 768B (512 x 12) OTP 20-SSOP | PIC16LC54C-04/SS.pdf | |
| MB9AF155NBBGL-GE1 | ARM® Cortex®-M3 FM3 MB9A150RB Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 416KB (416K x 8) FLASH 112-PFBGA (10x10) | MB9AF155NBBGL-GE1.pdf | |
| MAX4549EAX+T | IC AUD/VIDCROSSPOINT SWIT 36SSOP | MAX4549EAX+T.pdf | |
| SP3220ECY-L | 1/1 Transceiver Full RS232 16-TSSOP | SP3220ECY-L.pdf | |
| MAX79356ECM+ | IC PLC MODEM OFDM BASED | MAX79356ECM+.pdf | |
| MAX9507ATE+T | IC DIRECTDRIVE FILTER AMP 16TQFN | MAX9507ATE+T.pdf | |
| TDA9996HL/C1,551 | HDMI SW 4:1 EQUALIZER 100LQFP | TDA9996HL/C1,551.pdf |