| Manufacturer Part Number: | VT2080S-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 80V 20A Through Hole TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VT2080S-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VT2080S-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | New subcontractor 06/Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 80V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 920mV @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 700µA @ 80V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VT2080S-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VT2080S-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VT2080S-E3/4W is new and unused, you can buy VT2080S-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VT2080S-E3/4W.
| MUR20005CT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 50V 200A (DC) Chassis Mount Twin Tower | MUR20005CT.pdf | |
| ISL9R460P2 | Diode Standard 600V 4A Through Hole TO-220AC | ISL9R460P2.pdf | |
| NVMS10P02R2G | MOSFET P-CH 20V 10A 8SOIC | NVMS10P02R2G.pdf | |
| M30302FEPGP#U3 | M16C/60 M16C™ M16C/30 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 192KB (192K x 8) FLASH 100-LFQFP (14x14) | M30302FEPGP#U3.pdf | |
| PIC16C57CT-20I/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3KB (2K x 12) OTP 28-SSOP | PIC16C57CT-20I/SS.pdf | |
| ADM206AR | 4/3 Transceiver Full RS232 24-SOIC | ADM206AR.pdf | |
| PCA9539RPW,118 | I/O Expander 16 I²C, SMBus 400kHz 24-TSSOP | PCA9539RPW,118.pdf | |
| 74FCT3244SOG8 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | 74FCT3244SOG8.pdf | |
| 74F151ASCX | Multiplexer 1 x 8:1 16-SOIC | 74F151ASCX.pdf | |
| STK672-553 | IC MOTOR DRIVER | STK672-553.pdf | |
| MIC5209-3.3BU | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 500mA TO-263-5 | MIC5209-3.3BU.pdf | |
| LD6806F/16P,115 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.6V 200mA 6-XSON, SOT886 (1.45x1) | LD6806F/16P,115.pdf |