| Manufacturer Part Number: | VT3045BP-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9498 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 45V 30A TO220AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VT3045BP-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VT3045BP-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Trench MOS Barrier Schottky Rectifiers | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| PCN Assembly/Origin | New subcontractor 06/Apr/2016 | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 700mV @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2mA @ 45V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 | |
| Supplier Device Package | TO-220AC | |
| Operating Temperature - Junction | 200°C (Max) | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VT3045BP-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VT3045BP-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VT3045BP-M3/4W is new and unused, you can buy VT3045BP-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VT3045BP-M3/4W.
| RM400HA-24S | Diode Standard 1200V (1.2kV) 400A Chassis Mount Module | RM400HA-24S.pdf | |
| TLZ15-GS08 | Zener Diode 15V 500mW Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TLZ15-GS08.pdf | |
| HAT2116H-EL-E | MOSFET N-CH 30V 30A LFPAK | HAT2116H-EL-E.pdf | |
| FDPF17N45T | MOSFET N-CH 450V 17A TO-220F | FDPF17N45T.pdf | |
| IPD144N06NGBTMA1 | MOSFET N-CH 60V 50A TO-252 | IPD144N06NGBTMA1.pdf | |
| SY100EL38LZC | IC CLK GEN /2 /4/6 5/3.3V 20SOIC | SY100EL38LZC.pdf | |
| MCP3422A2-E/MS | 18 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 1 Sigma-Delta 8-MSOP | MCP3422A2-E/MS.pdf | |
| MAX5170BEEE+ | 14 Bit Digital to Analog Converter 1 16-QSOP | MAX5170BEEE+.pdf | |
| AD5044BRUZ-REEL7 | 14 Bit Digital to Analog Converter 4 16-TSSOP | AD5044BRUZ-REEL7.pdf | |
| MB8AA4521WQN-GS-JKERE1 | IC MCU SC-ASSP CS100 48WSON | MB8AA4521WQN-GS-JKERE1.pdf | |
| MAX382CWN | 1 Circuit IC Switch 8:1 100 Ohm 18-SOIC | MAX382CWN.pdf | |
| TLE2082IPE4 | J-FET Amplifier 2 Circuit 8-PDIP | TLE2082IPE4.pdf | |
| 74AHC16540DGVRG4 | Buffer, Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 48-TVSOP | 74AHC16540DGVRG4.pdf | |
| 74LCX32MTR | OR Gate IC 4 Channel 14-SO | 74LCX32MTR.pdf | |
| TPS2115APW | OR Controller Source Selector Switch N-Channel 2:1 8-TSSOP | TPS2115APW.pdf |