| Manufacturer Part Number: | VT5200-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 200V 5A Through Hole TO-220AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VT5200-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VT5200-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6V @ 5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 | |
| Supplier Device Package | TO-220AC | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VT5200-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VT5200-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VT5200-E3/4W is new and unused, you can buy VT5200-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VT5200-E3/4W.
| CDSER400 | DIODE GEN PURP 80V 100MA 0503 | CDSER400.pdf | |
| SBRT10U50SP5-13D | DIODE SBR 50V 10A POWERDI5 | SBRT10U50SP5-13D.pdf | |
| BYT56B-TR | Diode Avalanche 100V 3A Through Hole SOD-64 | BYT56B-TR.pdf | |
| STTA106U | Diode Standard 600V 1A Surface Mount SMB | STTA106U.pdf | |
| VF30100SG-E3/45 | Diode Schottky 100V 30A Through Hole ITO-220AB | VF30100SG-E3/45.pdf | |
| SMAJ5927BE3/TR13 | Zener Diode 12V 3W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMAJ) | SMAJ5927BE3/TR13.pdf | |
| JANTX1N4468D | Zener Diode 13V 1.5W ±1% Through Hole DO-41 | JANTX1N4468D.pdf | |
| MCH3478-TL-H | MOSFET N-CH 30V 2A MCPH3 | MCH3478-TL-H.pdf | |
| ADC1410S065HN/C1,5 | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 40-HVQFN (6x6) | ADC1410S065HN/C1,5.pdf | |
| LCMXO3L-2100E-6MG324I | IC FPGA 268 I/O 324CSFBGA | LCMXO3L-2100E-6MG324I.pdf | |
| EP20K1000CF33C8 | IC FPGA 708 I/O 1020FBGA | EP20K1000CF33C8.pdf | |
| PIC16F1718-E/SP | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (16K x 14) FLASH 28-SPDIP | PIC16F1718-E/SP.pdf | |
| DSPIC33FJ64GP802-H/MM | dsPIC Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 20 MIPS 64KB (64K x 8) FLASH 28-QFN-S (6x6) | DSPIC33FJ64GP802-H/MM.pdf | |
| Z86E7316VSG | Z8 Z8® Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 32KB (32K x 8) OTP | Z86E7316VSG.pdf | |
| AD9973BBCZ | IC CCD SGNL PROC 14BIT 84CSBGA | AD9973BBCZ.pdf |