| Manufacturer Part Number: | VT60M45C-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 11029 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 30A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VT60M45C-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VT60M45C-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | New subcontractor 06/Apr/2016 | |
| Online Catalog | Schottky Diode Array | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101, TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 680mV @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 450µA @ 100V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VT60M45C-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VT60M45C-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VT60M45C-M3/4W is new and unused, you can buy VT60M45C-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VT60M45C-M3/4W.
| HSMS-2855-BLKG | RF Diode Schottky - 2 Independent 2V SOT-143-4 | HSMS-2855-BLKG.pdf | |
| 1N5363C/TR12 | Zener Diode 30V 5W ±2% Through Hole T-18 | 1N5363C/TR12.pdf | |
| APTM50AM17FG | MOSFET 2N-CH 500V 180A SP6 | APTM50AM17FG.pdf | |
| STB11NM80T4 | MOSFET N-CH 800V 11A D2PAK | STB11NM80T4.pdf | |
| ADS61B49IRGZT | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 48-VQFN (7x7) | ADS61B49IRGZT.pdf | |
| TLV1572CDRG4 | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-SOIC | TLV1572CDRG4.pdf | |
| ADS5482IRGC25 | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 64-VQFN (9x9) | ADS5482IRGC25.pdf | |
| ATUC64L3U-AUT | AVR AVR®32 UC3 L Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | ATUC64L3U-AUT.pdf | |
| R5F213J5TNNP#W4 | R8C R8C/3x/3JT Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 24KB (24K x 8) FLASH 40-HXQFN (5x5) | R5F213J5TNNP#W4.pdf | |
| LTC2877IMSE#PBF | 1/1 Transceiver Half RS485 10-MSOP-EP | LTC2877IMSE#PBF.pdf | |
| 89H12NT12G2ZCHLGI | Switch Interfacing Interface 324-FCBGA (19x19) | 89H12NT12G2ZCHLGI.pdf | |
| LM239D | Comparator Differential CMOS, MOS, Open-Collector, TTL 14-SOIC | LM239D.pdf | |
| S25FL127SABBHID00 | IC FLASH 128MBIT 108MHZ 24BGA | S25FL127SABBHID00.pdf | |
| IDT71256SA25PZ8 | IC SRAM 256KBIT 25NS 28TSOP | IDT71256SA25PZ8.pdf | |
| ISL6610ACRZ | IC MOSFET DRVR DUAL SYNC 16-QFN | ISL6610ACRZ.pdf |