| Manufacturer Part Number: | VT80L45PW-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 40A Through Hole TO-3P-3 Full Pack |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VT80L45PW-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VT80L45PW-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 40A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 580mV @ 40A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 9mA @ 45A | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-3P-3 Full Pack | |
| Supplier Device Package | TO-3PW | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VT80L45PW-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VT80L45PW-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VT80L45PW-M3/4W is new and unused, you can buy VT80L45PW-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VT80L45PW-M3/4W.
| MAX192ACPP+ | Data Acquisition System (DAS), ADC 10 bit 133k MICROWIRE™, QSPI™, Serial, SPI™ 20-PDIP | MAX192ACPP+.pdf | |
| MB90347CAPF-GS-372E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-QFP (14x20) | MB90347CAPF-GS-372E1.pdf | |
| MAX358CWE+ | 1 Circuit IC Switch 8:1 1.8 kOhm 16-SOIC | MAX358CWE+.pdf | |
| DG455EY-T1-E3 | 4 Circuit IC Switch 1:1 5.3 Ohm 16-SOIC | DG455EY-T1-E3.pdf | |
| MAX3097EESE+T | 0/3 Receiver RS422, RS485 16-SO | MAX3097EESE+T.pdf | |
| ADM1811-5AKSZ-RL7 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SC-70-3 | ADM1811-5AKSZ-RL7.pdf | |
| XC6123C622MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6123C622MR-G.pdf | |
| MAX802SCPA+ | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 8-PDIP | MAX802SCPA+.pdf | |
| X4043S8-2.7T1 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-SOIC | X4043S8-2.7T1.pdf | |
| MIC5301-3.0YMT-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 150mA 6-TMLF® (1.6x1.6) | MIC5301-3.0YMT-TR.pdf | |
| NJM78L18A | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 18V 100mA TO-92-3 | NJM78L18A.pdf |