| Manufacturer Part Number: | Z86C0812PSCR507A |
|---|---|
| Manufacturer: | Zilog |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Z8 Z8® Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 2KB (2K x 8) ROM 18-DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | Z86C0812PSCR507A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-Z86C0812PSCR507A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Zilog | |
| Series | Z8® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | Z8 | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 12MHz | |
| Connectivity | - | |
| Peripherals | POR, WDT | |
| Number of I/O | 14 | |
| Program Memory Size | 2KB (2K x 8) | |
| Program Memory Type | ROM | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 125 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) | |
| Package / Case | 18-DIP (0.300", 7.62mm) | |
| Supplier Device Package | 18-DIP | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | Z86C0812PSCR507A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
Z86C0812PSCR507A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Zilog all series components. The condition of Z86C0812PSCR507A is new and unused, you can buy Z86C0812PSCR507A Zilog with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for Z86C0812PSCR507A.
| VS-MBR1035-N3 | Diode Schottky 35V 10A Through Hole TO-220AC | VS-MBR1035-N3.pdf | |
| CY28441ZXC | IC CLK GEN CPU 133MHZ 2CIRC | CY28441ZXC.pdf | |
| PIC16F676-E/SL | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 14-SOIC | PIC16F676-E/SL.pdf | |
| MPC8360ECZUADDH | PowerPC e300 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 266MHz 740-TBGA (37.5x37.5) | MPC8360ECZUADDH.pdf | |
| ISD17240SYI01 | Voice Record/Playback IC Multiple Message 160 ~ 480 Sec Pushbutton, SPI 28-SOIC | ISD17240SYI01.pdf | |
| SI21642-A40-GM | IC DEMOD DVB-C2/C/T2/T/S/S2 QFN | SI21642-A40-GM.pdf | |
| SN74AS1032ADR | OR Gate IC 4 Channel 14-SOIC | SN74AS1032ADR.pdf | |
| MIC2582-MYM-TR | Hot Swap Controller 1 Channel General Purpose 8-SOIC | MIC2582-MYM-TR.pdf | |
| TL431CDBVTG4 | Shunt Voltage Reference IC 36V ±2.2% 100mA SC-74A, SOT-753 | TL431CDBVTG4.pdf | |
| TL494CPWRG4 | Buck, Boost, Flyback, Forward Converter, Full-Bridge, Half-Bridge, Push-Pull Regulator Positive Output Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-TSSOP | TL494CPWRG4.pdf | |
| SPI-8003TW | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 2 Output 1.5A 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) Exposed Pad | SPI-8003TW.pdf | |
| AP1601M8G-13 | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 2V 1 Output 1.5A (Switch) 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | AP1601M8G-13.pdf | |
| S-13A1E26-U5T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.6V 1A SOT-89-5 | S-13A1E26-U5T1U3.pdf | |
| ADP1752ACPZ-0.75R7 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 0.75V 800mA 16-LFCSP-WQ (4x4) | ADP1752ACPZ-0.75R7.pdf |