| Manufacturer Part Number: | ZTX1047A |
|---|---|
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 10V 4A E-LINE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ZTX1047A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ZTX1047A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Diodes Incorporated | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 4A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 10V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 190mV @ 20mA, 4A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10nA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 300 @ 1A, 2V | |
| Power - Max | 1W | |
| Frequency - Transition | 150MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | E-Line-3 | |
| Supplier Device Package | E-Line (TO-92 compatible) | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ZTX1047A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ZTX1047A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Diodes Incorporated all series components. The condition of ZTX1047A is new and unused, you can buy ZTX1047A Diodes Incorporated with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ZTX1047A.
| BTA212-800B,127 | TRIAC 800V 12A TO220AB | BTA212-800B,127.pdf | |
| NTD25P03L1G | MOSFET P-CH 30V 25A IPAK3 | NTD25P03L1G.pdf | |
| 8N4DV85LC-0090CDI8 | VCXO IC 159.375MHz, 133.33MHz 6-CLCC | 8N4DV85LC-0090CDI8.pdf | |
| M2GL025-FGG484 | IC FPGA 267 I/O 484FBGA | M2GL025-FGG484.pdf | |
| CY8C21334-24PVXAT | M8C PSOC®1 CY8C21xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 8KB (8K x 8) FLASH 20-SSOP | CY8C21334-24PVXAT.pdf | |
| PIC16C67T-20E/L | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) OTP 44-PLCC (16.59x16.59) | PIC16C67T-20E/L.pdf | |
| PIC24EP256MC204-H/PT | PIC PIC® 24EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 256KB (85.5K x 24) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC24EP256MC204-H/PT.pdf | |
| DG403CJ+ | 2 Circuit IC Switch 2:1 45 Ohm 16-PDIP | DG403CJ+.pdf | |
| LM4843MHX | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class AB 20-HTSSOP | LM4843MHX.pdf | |
| SN74HC109DRG4 | IC JK TYPE POS TRG DUAL 16SOIC | SN74HC109DRG4.pdf | |
| 74HC123D,652 | Monostable Multivibrator 65ns 16-SO | 74HC123D,652.pdf | |
| CY7C1418KV18-250BZI | IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA | CY7C1418KV18-250BZI.pdf | |
| NJM7815FA | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 15V 1.5A TO-220F | NJM7815FA.pdf | |
| S-812C24AY-B2-U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.4V 30mA TO-92-3 | S-812C24AY-B2-U.pdf | |
| AP1084K50G-13 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 5A TO-263-3 | AP1084K50G-13.pdf |