| Manufacturer Part Number: | ZTX1053A |
|---|---|
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 15457 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 75V 3A E-LINE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ZTX1053A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ZTX1053A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Cert of Compliance | |
| Online Catalog | NPN Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Diodes Incorporated | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 3A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 75V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 350mV @ 100mA, 3A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10nA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 300 @ 1A, 2V | |
| Power - Max | 1W | |
| Frequency - Transition | 140MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | E-Line-3 | |
| Supplier Device Package | E-Line (TO-92 compatible) | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ZTX1053A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ZTX1053A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Diodes Incorporated all series components. The condition of ZTX1053A is new and unused, you can buy ZTX1053A Diodes Incorporated with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ZTX1053A.
| KBPC5010W | DIODE BRIDGE 1000V 50A KBPC-W | KBPC5010W.pdf | |
| VS-MBR1535CT-1PBF | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 35V 7.5A Through Hole TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | VS-MBR1535CT-1PBF.pdf | |
| HSM190JE3/TR13 | Diode Schottky 90V 1A Surface Mount DO-214BA | HSM190JE3/TR13.pdf | |
| HSMP-489B-TR1 | RF Diode PIN - Single 100V 1A SOT-323 | HSMP-489B-TR1.pdf | |
| PHPT61010PYX | TRANS PNP BIPO 100V 10A 8LFPAK | PHPT61010PYX.pdf | |
| 8N4DV85AC-0172CDI | VCXO IC 287.5MHz 6-CLCC | 8N4DV85AC-0172CDI.pdf | |
| TMX320C6747ZKB2 | IC DSP FLOATING POINT 256-BGA | TMX320C6747ZKB2.pdf | |
| XC2S50-5FGG256C | IC FPGA 176 I/O 256FBGA | XC2S50-5FGG256C.pdf | |
| 5SGXMB6R1F40C2N | IC FPGA 432 I/O 1517FBGA | 5SGXMB6R1F40C2N.pdf | |
| PIC16F18326T-I/ST | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (16K x 14) FLASH 14-TSSOP | PIC16F18326T-I/ST.pdf | |
| LPC4088FET180,551 | ARM® Cortex®-M4 LPC40xx Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 512KB (512K x 8) FLASH 180-TFBGA (12x12) | LPC4088FET180,551.pdf | |
| SPC5604PGF0MLL6 | e200z0h MPC56xx Qorivva Microcontroller IC 32-Bit 64MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | SPC5604PGF0MLL6.pdf | |
| DG642DY | 1 Circuit IC Switch 2:1 8 Ohm 8-SOIC | DG642DY.pdf | |
| IDT821054APF8 | PCM, Filter Interface PCM Audio Interface 64-TQFP (14x14) | IDT821054APF8.pdf | |
| EL5203IYZ | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit 8-MSOP | EL5203IYZ.pdf |