| Manufacturer Part Number: | ZTX601A |
|---|---|
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN DARL 160V 1A E-LINE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ZTX601A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ZTX601A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Diodes Incorporated | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN - Darlington | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 1A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 160V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.2V @ 10mA, 1A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10µA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 2000 @ 500mA, 10V | |
| Power - Max | 1W | |
| Frequency - Transition | 250MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | E-Line-3 | |
| Supplier Device Package | E-Line (TO-92 compatible) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ZTX601A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ZTX601A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Diodes Incorporated all series components. The condition of ZTX601A is new and unused, you can buy ZTX601A Diodes Incorporated with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ZTX601A.
| STTH30R06P | Diode Standard 600V 30A Through Hole SOD-93-2 | STTH30R06P.pdf | |
| RGP10DEHE3/91 | Diode Standard 200V 1A Through Hole DO-204AL (DO-41) | RGP10DEHE3/91.pdf | |
| SVC203C-TB-E | DIODE FM VARICAP TWIN VR 8V CP | SVC203C-TB-E.pdf | |
| SI53321-B-GQ | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 1.25GHz 32-LQFP Exposed Pad | SI53321-B-GQ.pdf | |
| PIC32MX534F064L-V/PT | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 64KB (64K x 8) FLASH 100-TQFP (12x12) | PIC32MX534F064L-V/PT.pdf | |
| NL17SG32DFT2G | OR Gate IC 1 Channel SC-88A (SC-70-5 / SOT-353) | NL17SG32DFT2G.pdf | |
| 74ACT11000NSRG4 | NAND Gate IC 4 Channel 16-SO | 74ACT11000NSRG4.pdf | |
| SN74AHC573DBRG4 | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SSOP | SN74AHC573DBRG4.pdf | |
| W29GL512SH9B | IC FLASH 512MBIT 4KB 64LFBGA | W29GL512SH9B.pdf | |
| MT45W4MW16BCGB-701 WT TR | IC PSRAM 64MBIT 70NS 54VFBGA | MT45W4MW16BCGB-701 WT TR.pdf | |
| PCF8566T/1,112 | IC LCD DVR UNVRSL LOW-MUX 40VSOP | PCF8566T/1,112.pdf | |
| MAX5963UTL+T | Hot Swap Controller, OR Controller 2 Channel FireWire® 40-TQFN-EP (6x6) | MAX5963UTL+T.pdf | |
| LD29300D2T25R | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 3A D2PAK | LD29300D2T25R.pdf |