| Manufacturer Part Number: | ZTX749A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 35V 2A E-LINE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ZTX749A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ZTX749A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 2A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 35V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 500mV @ 200mA, 2A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 1A, 2V | |
| Power - Max | 1W | |
| Frequency - Transition | 100MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-226 | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ZTX749A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ZTX749A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of ZTX749A is new and unused, you can buy ZTX749A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ZTX749A.
| FEPB6CTHE3/45 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 150V 6A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | FEPB6CTHE3/45.pdf | |
| FEPB16FT-E3/45 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 300V 8A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | FEPB16FT-E3/45.pdf | |
| 1PMT5934C/TR13 | Zener Diode 24V 3W ±2% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5934C/TR13.pdf | |
| K2401GL | Diac/Sidac Thyristor 220 ~ 250V 1A DO-15 | K2401GL.pdf | |
| 8N3DV85AC-0057CDI | VCXO IC 155.52MHz, 77.76MHz 6-CLCC | 8N3DV85AC-0057CDI.pdf | |
| A1020B-1PG84M | IC FPGA 69 I/O 84CPGA | A1020B-1PG84M.pdf | |
| DSPIC33EP128GM310T-I/PT | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 128KB (43K x 24) FLASH 100-TQFP (12x12) | DSPIC33EP128GM310T-I/PT.pdf | |
| MB91F467BAPMC-GSE2-W004 | FR60 RISC FR MB91460B Microcontroller IC 32-Bit 96MHz 1.0625MB (1.0625M x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | MB91F467BAPMC-GSE2-W004.pdf | |
| CY8C29666-24LFXIT | M8C PSOC®1 CY8C29xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-QFN (7x7) | CY8C29666-24LFXIT.pdf | |
| MCP23018-E/MJ | I/O Expander 16 I²C 3.4MHz 24-QFN-EP (4x4) | MCP23018-E/MJ.pdf | |
| THS4012CDGN | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit 8-MSOP-PowerPad | THS4012CDGN.pdf | |
| SN74LVCH244ADBQRE4 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SSOP/QSOP | SN74LVCH244ADBQRE4.pdf | |
| M29W128GH7AZS6E | IC FLASH 128MBIT 70NS 64BGA | M29W128GH7AZS6E.pdf | |
| NCP1207AP | Converter Offline Flyback Topology Up to 200kHz 8-PDIP | NCP1207AP.pdf | |
| MPC17511AEP | Bipolar Motor Driver CMOS Parallel 24-QFN-EP (4x4) | MPC17511AEP.pdf |