| Manufacturer Part Number: | ZTX788A |
|---|---|
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 10012 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 15V 3A E-LINE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ZTX788A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ZTX788A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Cert of Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | PNP Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Diodes Incorporated | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 3A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 15V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 330mV @ 200mA, 3A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 300 @ 10mA, 1V | |
| Power - Max | 1W | |
| Frequency - Transition | 150MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | E-Line-3 | |
| Supplier Device Package | E-Line (TO-92 compatible) | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ZTX788A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ZTX788A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Diodes Incorporated all series components. The condition of ZTX788A is new and unused, you can buy ZTX788A Diodes Incorporated with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ZTX788A.
| 1N5344B-TP | Zener Diode 8.2V 5W ±5% Through Hole DO-15 | 1N5344B-TP.pdf | |
| BZX85C39_T50R | Zener Diode 39V 1W ±5% Through Hole DO-41 | BZX85C39_T50R.pdf | |
| 84330BYLF | IC SYNTHESIZER 700MHZ 32-LQFP | 84330BYLF.pdf | |
| 8N3SV76LC-0086CDI8 | VCXO IC 350MHz 6-CLCC | 8N3SV76LC-0086CDI8.pdf | |
| 8N3SV75AC-0154CDI | VCXO IC 50MHz 6-CLCC | 8N3SV75AC-0154CDI.pdf | |
| DAC312HP | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 20-PDIP | DAC312HP.pdf | |
| LCMXO3LF-1300E-5MG121C | IC FPGA 100 I/O 121CSFBGA | LCMXO3LF-1300E-5MG121C.pdf | |
| R5F2136ACNFP#30 | R8C R8C/3x/36C Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 96KB (96K x 8) FLASH 64-LFQFP (10x10) | R5F2136ACNFP#30.pdf | |
| AD8618ARZ-REEL | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | AD8618ARZ-REEL.pdf | |
| MIC2587-2BM-TR | Hot Swap Controller 1 Channel General Purpose 8-SOIC | MIC2587-2BM-TR.pdf | |
| AH293-PL-B | Motor Driver Power MOSFET On/Off 5-SIP | AH293-PL-B.pdf | |
| MAX6373KA+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-8 | MAX6373KA+T.pdf |