| Manufacturer Part Number: | ZTX795A |
|---|---|
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 13607 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 140V 0.5A E-LINE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ZTX795A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ZTX795A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Cert of Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | PNP Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Diodes Incorporated | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 140V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 250mV @ 50mA, 500mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 300 @ 10mA, 2V | |
| Power - Max | 1W | |
| Frequency - Transition | 100MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | E-Line-3 | |
| Supplier Device Package | E-Line (TO-92 compatible) | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ZTX795A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ZTX795A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Diodes Incorporated all series components. The condition of ZTX795A is new and unused, you can buy ZTX795A Diodes Incorporated with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ZTX795A.
| GBU6A-M3/51 | DIODE 6A 50V INLINE 4SIP | GBU6A-M3/51.pdf | |
| JAN1N5617 | DIODE GEN PURP 400V 1A AXIAL | JAN1N5617.pdf | |
| GP10B-4002HE3/54 | DIODE GEN PURP 100V 1A DO204AL | GP10B-4002HE3/54.pdf | |
| 1PMT5932/TR7 | Zener Diode 20V 3W ±20% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5932/TR7.pdf | |
| MPC9850VMR2 | IC PLL CLOCK GENERATOR 100MAPBGA | MPC9850VMR2.pdf | |
| NB3L208KMNG | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 350MHz 32-VFQFN Exposed Pad | NB3L208KMNG.pdf | |
| 8N3DV85AC-0096CDI8 | VCXO IC 100MHz, 100.3MHz 6-CLCC | 8N3DV85AC-0096CDI8.pdf | |
| PCM1730E | DAC, Audio 24 bit 200k I²S 28-SSOP | PCM1730E.pdf | |
| LTC2607IDE-1#TRPBF | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 12-DFN (4x3) | LTC2607IDE-1#TRPBF.pdf | |
| XCR3384XL-10TQ144C | IC CPLD 384MC 9NS 144QFP | XCR3384XL-10TQ144C.pdf | |
| PIC24HJ128GP202-E/MM | PIC PIC® 24H Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 128KB (43K x 24) FLASH 28-QFN-S (6x6) | PIC24HJ128GP202-E/MM.pdf | |
| MAX3224CUP+T | 2/2 Transceiver Full RS232 20-TSSOP | MAX3224CUP+T.pdf | |
| CA3260AEZ | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-PDIP | CA3260AEZ.pdf | |
| MT46V32M8P-6T:GTR | IC DDR SDRAM 256MBIT 6NS 66TSOP | MT46V32M8P-6T:GTR.pdf | |
| DS2715BZ+ | IC CTRLR CHRG NIMH BATT 16-SOIC | DS2715BZ+.pdf |