| Manufacturer Part Number: | ZVN0540A |
|---|---|
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 400V 0.09A TO92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ZVN0540A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ZVN0540A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Diodes Incorporated | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 400V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 90mA (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 50 Ohm @ 100mA, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3V @ 1mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | - | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 70pF @ 25V | |
| Power - Max | 700mW | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ZVN0540A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ZVN0540A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Diodes Incorporated all series components. The condition of ZVN0540A is new and unused, you can buy ZVN0540A Diodes Incorporated with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ZVN0540A.
| T627082574DN | SCR 800V 400A Standard Recovery Stud Mount T62 | T627082574DN.pdf | |
| IRFR024 | MOSFET N-CH 60V 14A DPAK | IRFR024.pdf | |
| 870919BVI-01LF | IC CLK GENERATOR LVCMOS 28PLCC | 870919BVI-01LF.pdf | |
| DM3730CBC | IC DGTL MEDIA PROCESSOR 515FCBGA | DM3730CBC.pdf | |
| MC908JL3ECFAE | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 4KB (4K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | MC908JL3ECFAE.pdf | |
| 74LVC1G53GN,115 | 1 Circuit IC Switch 2:1 10 Ohm 8-XSON, SOT1116 (1.2x1) | 74LVC1G53GN,115.pdf | |
| AD622ARZ | Instrumentation Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | AD622ARZ.pdf | |
| X40430S14-A | Supervisor Open Drain, Push-Pull 3 Channel 14-SOICN | X40430S14-A.pdf | |
| TLC7725QPE4 | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 8-PDIP | TLC7725QPE4.pdf | |
| LTC3838EUHF-1#PBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 38-QFN (5x7) | LTC3838EUHF-1#PBF.pdf | |
| S-812C49AY-Z2-U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.9V 65mA TO-92-3 | S-812C49AY-Z2-U.pdf |