| Manufacturer Part Number: | ZVP4424A |
|---|---|
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 12540 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET P-CH 240V 0.2A TO92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ZVP4424A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ZVP4424A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Cert of Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | P-Channel Standard FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Diodes Incorporated | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET P-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 240V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 200mA (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 9 Ohm @ 200mA, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2V @ 1mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | - | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 200pF @ 25V | |
| Power - Max | 750mW | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ZVP4424A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ZVP4424A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Diodes Incorporated all series components. The condition of ZVP4424A is new and unused, you can buy ZVP4424A Diodes Incorporated with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ZVP4424A.
| TK14N65W,S1F | MOSFET N-CH 650V 13.7A TO-220 | TK14N65W,S1F.pdf | |
| SIHP17N60D-GE3 | MOSFET N-CH 600V 17A TO-220AB | SIHP17N60D-GE3.pdf | |
| ZVP1320ASTZ | MOSFET P-CH 200V 0.07A TO92-3 | ZVP1320ASTZ.pdf | |
| ICS853031AYLFT | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 1.6GHz 32-LQFP | ICS853031AYLFT.pdf | |
| DS1804Z-010+T&R | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 100 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-SOIC | DS1804Z-010+T&R.pdf | |
| 10AX066K2F40I2LG | IC FPGA 696 I/O 1517FCBGA | 10AX066K2F40I2LG.pdf | |
| PIC16F1937-I/ML | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 44-QFN (8x8) | PIC16F1937-I/ML.pdf | |
| PIC18F4331T-I/PT | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 8KB (4K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC18F4331T-I/PT.pdf | |
| PIC16C56T-RCE/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 1.5KB (1K x 12) OTP 18-SOIC | PIC16C56T-RCE/SO.pdf | |
| NLVVHC1G00DFT1G | NAND Gate IC 1 Channel SC-70 | NLVVHC1G00DFT1G.pdf | |
| SN74LV221ADBRE4 | Monostable Multivibrator 13.2ns 16-SSOP | SN74LV221ADBRE4.pdf | |
| MAX5920BESA+T | Hot Swap Controller 1 Channel -48V 8-SOIC | MAX5920BESA+T.pdf | |
| LM4130DIM5X-4.1 | Series Voltage Reference IC ±0.4% 20mA SC-74A, SOT-753 | LM4130DIM5X-4.1.pdf | |
| TPS799315DDCRG4 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.15V 200mA 5-SOT | TPS799315DDCRG4.pdf | |
| S-812C60AY-B-G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 6V 75mA TO-92-3 | S-812C60AY-B-G.pdf |