| Manufacturer Part Number: | ZXMP10A18K |
|---|---|
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET P-CH 100V 3.8A DPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ZXMP10A18K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ZXMP10A18K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Diodes Incorporated | |
| Series | - | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET P-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 3.8A (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 150 mOhm @ 2.8A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 26.9nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 1055pF @ 50V | |
| Power - Max | 2.17W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | |
| Supplier Device Package | TO-252-3 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ZXMP10A18K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ZXMP10A18K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Diodes Incorporated all series components. The condition of ZXMP10A18K is new and unused, you can buy ZXMP10A18K Diodes Incorporated with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ZXMP10A18K.
| SK14E3/TR13 | Diode Schottky 40V 1A Surface Mount DO-214AA (SMBJ) | SK14E3/TR13.pdf | |
| SMAJ5937E3/TR13 | Zener Diode 33V 3W ±20% Surface Mount DO-214AC (SMAJ) | SMAJ5937E3/TR13.pdf | |
| BC857BW-7-F | TRANS PNP 45V 0.1A SC70-3 | BC857BW-7-F.pdf | |
| FDD6612A | MOSFET N-CH 30V 9.5A DPAK | FDD6612A.pdf | |
| NVMFS5830NLWFT3G | MOSFET N-CH 40V 172A SO8FL | NVMFS5830NLWFT3G.pdf | |
| IRF9335TRPBF | MOSFET P-CH 30V 5.4A 8-SOIC | IRF9335TRPBF.pdf | |
| TSC2301IZQZ | Touchscreen Controller 4-Wire 12 bit SPI Interface 120-BGA Microstar Junior (6x6) | TSC2301IZQZ.pdf | |
| TMS320LF2403APAGA | C2xx DSP C2000™ C24x 16-Bit Microcontroller IC 16-Bit 40MHz 32KB (16K x 16) FLASH 64-TQFP (10x10) | TMS320LF2403APAGA.pdf | |
| MC9S08QE96CLD | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 96KB (96K x 8) FLASH 44-LQFP (10x10) | MC9S08QE96CLD.pdf | |
| LT1920CS8#TRPBF | Instrumentation Amplifier 1 Circuit 8-SO | LT1920CS8#TRPBF.pdf | |
| NLVVHC1G04DFT2G | Inverter IC 1 Channel SC-88A (SC-70-5 / SOT-353) | NLVVHC1G04DFT2G.pdf | |
| SN74S1051D | IC 12-BIT BUS TERM ARRAY16-SOIC | SN74S1051D.pdf | |
| MIC2293C-34YML-TR | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 750mA (Switch) 8-MLF® (2x2) | MIC2293C-34YML-TR.pdf | |
| L99MC6TR | IC HIGH/LOW SIDE DVR POWERSSO16 | L99MC6TR.pdf | |
| LM3525M-H | IC USB POWER SWITCH 8-SOIC | LM3525M-H.pdf |