| Manufacturer Part Number: | 1N2996A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 50V 10W ±5% Chassis, Stud Mount DO-213AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N2996A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N2996A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 50V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 10W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 15 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 36V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 2A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-213AA | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N2996A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N2996A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N2996A is new and unused, you can buy 1N2996A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N2996A.
| IRKC236/04 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 400V 230A Chassis Mount INT-A-PAK (3) | IRKC236/04.pdf | |
| Z0107MN0,135 | TRIAC SENS GATE 600V 1A SC73 | Z0107MN0,135.pdf | |
| FSB560A | TRANS NPN 60V 2A SSOT-3 | FSB560A.pdf | |
| IPP90N06S404AKSA1 | MOSFET N-CH 60V 90A TO220-3 | IPP90N06S404AKSA1.pdf | |
| SI5330L-B00229-GMR | Clock Fanout Buffer (Distribution), Translator IC 350MHz 24-VFQFN Exposed Pad | SI5330L-B00229-GMR.pdf | |
| 74HCT9046AN,112 | IC PLL W/BAND GAP VCO 16-DIP | 74HCT9046AN,112.pdf | |
| X9271TV14-2.7T1 | Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 256 Taps SPI Interface 14-TSSOP | X9271TV14-2.7T1.pdf | |
| ATF1508AS-10QC160 | IC CPLD 128MC 10NS 160QFP | ATF1508AS-10QC160.pdf | |
| TMX320C6748ZCE | IC DSP FLOATING POINT 361NFBGA | TMX320C6748ZCE.pdf | |
| EP3CLS100F780C7 | IC FPGA 413 I/O 780FBGA | EP3CLS100F780C7.pdf | |
| UPD78F0761GA-GAM-AX | 78K/0 78K0/Kx2-C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 48KB (48K x 8) FLASH | UPD78F0761GA-GAM-AX.pdf | |
| OMAP3525DCUS | ARM® Cortex®-A8 Microprocessor IC OMAP-35xx 1 Core, 32-Bit 600MHz 423-FCBGA (16x16) | OMAP3525DCUS.pdf | |
| ADG859YRYZ-REEL7 | 1 Circuit IC Switch 2:1 2.1 Ohm SOT-66 | ADG859YRYZ-REEL7.pdf | |
| SN74AHC32PW | OR Gate IC 4 Channel 14-TSSOP | SN74AHC32PW.pdf | |
| SN74ALS38BN | NAND Gate IC 4 Channel Open Collector 14-PDIP | SN74ALS38BN.pdf |