| Manufacturer Part Number: | 1N3288A |
|---|---|
| Manufacturer: | Powerex Inc. |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9019 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 100V 100A DO205AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3288A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3288A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Powerex Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 100A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 100A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 24mA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-205AA, DO-8, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-205AA (DO-8) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3288A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3288A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Powerex Inc. all series components. The condition of 1N3288A is new and unused, you can buy 1N3288A Powerex Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3288A.
| VT2060C-E3/4W | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 10A Through Hole TO-220-3 | VT2060C-E3/4W.pdf | |
| CDST-914-G | DIODE GEN PURP 100V 300MA SOT23 | CDST-914-G.pdf | |
| SQD97N06-6M3L_GE3 | MOSFET N-CH 60V 50A TO252 | SQD97N06-6M3L_GE3.pdf | |
| SY89468UHY | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 1.5GHz 64-TQFP Exposed Pad | SY89468UHY.pdf | |
| 8N3SV76BC-0003CDI | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N3SV76BC-0003CDI.pdf | |
| MAX505BCWG | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 24-SOIC W | MAX505BCWG.pdf | |
| XC4003E-2PG120I | IC FPGA 80 I/O 120CPGA | XC4003E-2PG120I.pdf | |
| MC56F82743VLC | 56800EX 56F8xxx Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 64KB (32K x 16) FLASH 32-LQFP (7x7) | MC56F82743VLC.pdf | |
| UPD70F3452GC-UBT-A | V850ES V850E/Ix3 Microcontroller IC 32-Bit 64MHz 256KB (256K x 8) FLASH | UPD70F3452GC-UBT-A.pdf | |
| MC8641DHX1500KB | PowerPC e600 Microprocessor IC MPC86xx 2 Core, 32-Bit 1.5GHz 1023-FCCBGA (33x33) | MC8641DHX1500KB.pdf | |
| SY100S364FC | Multiplexer 1 x 16:1 24-CerPack | SY100S364FC.pdf | |
| VND1NV04-1-E | MOSFET OMNIFETII 40V 1.7A IPAK | VND1NV04-1-E.pdf | |
| S-1009C38I-I4T1U | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SNT-4A | S-1009C38I-I4T1U.pdf | |
| XC6121D319MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6121D319MR-G.pdf | |
| MAX16021PTET+ | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 16-TQFN (4x4) | MAX16021PTET+.pdf |