| Manufacturer Part Number: | 1N3526A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 22V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3526A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3526A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 22V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 35 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3526A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3526A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3526A is new and unused, you can buy 1N3526A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3526A.
| ES07D-GS08 | DIODE GEN PURP 200V 1.2A DO219AB | ES07D-GS08.pdf | |
| T507124034AQ | SCR 1200V 63A Standard Recovery Stud Mount TO-94 | T507124034AQ.pdf | |
| IXGH100N30C3 | IGBT PT 300V 75A 460W Through Hole TO-247AD (IXGH) | IXGH100N30C3.pdf | |
| 8N3SV75AC-0152CDI | VCXO IC 328.125MHz 6-CLCC | 8N3SV75AC-0152CDI.pdf | |
| 8N4DV85AC-0148CDI | VCXO IC 231.25MHz, 231.25MHz 6-CLCC | 8N4DV85AC-0148CDI.pdf | |
| MC74LVXT4052MELG | 2 Circuit IC Switch 4:1 26 Ohm 16-SOEIAJ | MC74LVXT4052MELG.pdf | |
| TL103WAIDR | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | TL103WAIDR.pdf | |
| SN74ALS243ADRG4 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 14-SOIC | SN74ALS243ADRG4.pdf | |
| 54FCT573ATLB | Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-LCC (8.89x8.89) | 54FCT573ATLB.pdf | |
| IS42S16400J-7BL-TR | IC SDRAM 64M 143MHZ 54BGA | IS42S16400J-7BL-TR.pdf | |
| UCC37323DGNRG4 | IC DUAL HS PWR FET DRVR 8-MSOP | UCC37323DGNRG4.pdf | |
| X5649S14IT1 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 14-SOICN | X5649S14IT1.pdf | |
| TPS51117RGYRG4 | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 14-VQFN (3.5x3.5) | TPS51117RGYRG4.pdf | |
| S-1333D15-A4T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 300mA HSNT-4-A | S-1333D15-A4T1U3.pdf |