| Manufacturer Part Number: | 1N3998A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9125 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 6.2V 10W ±5% Chassis Mount DO-213AA (DO-4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3998A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3998A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | 1N2970B thru 1N3015B and 1N3993A thru 1N3998A | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6.2V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 10W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 1.1 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 2A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-213AA (DO-4) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3998A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3998A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3998A is new and unused, you can buy 1N3998A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3998A.
| TDZ13J,115 | Zener Diode 13V 500mW ±2% Surface Mount SOD-323F | TDZ13J,115.pdf | |
| BC817-40W,135 | TRANS NPN 45V 0.5A SOT323 | BC817-40W,135.pdf | |
| CDCV855IPWR | IC PLL CLOCK DRVR 2.5V 28TSSOP | CDCV855IPWR.pdf | |
| MAX5465EXT+T | Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 32 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface SC-70-6 | MAX5465EXT+T.pdf | |
| LTC2637HDE-LMX10#TRPBF | 10 Bit Digital to Analog Converter 8 14-DFN (4x3) | LTC2637HDE-LMX10#TRPBF.pdf | |
| AD5307BRUZ-REEL | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 16-TSSOP | AD5307BRUZ-REEL.pdf | |
| MB90022PF-GS-461 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 100QFP | MB90022PF-GS-461.pdf | |
| CYUSB3011-BZXC | IC ARM9 USB3 CONTROLLER 121FBGA | CYUSB3011-BZXC.pdf | |
| MAX9040AEUK+T | Comparator with Voltage Reference CMOS, Push-Pull, Rail-to-Rail, TTL SOT-23-5 | MAX9040AEUK+T.pdf | |
| U643B-MY | IC FLASHER 30M OHM SHUNT 8DIP | U643B-MY.pdf | |
| TPS76201DBVTG4 | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 0.7 V ~ 5.5 V 100mA SOT-23-5 | TPS76201DBVTG4.pdf | |
| SC417MLTRT | Linear And Switching Voltage Regulator IC 2 Output Step-Down (Buck) (1), Linear (LDO) (1) 1MHz 32-VFQFN Exposed Pad | SC417MLTRT.pdf |