| Manufacturer Part Number: | 1N4370A_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 2.4V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4370A_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4370A_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 2.4V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 30 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4370A_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4370A_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4370A_T50A is new and unused, you can buy 1N4370A_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4370A_T50A.
| D45H2A | TRANS PNP 30V 8A TO-220 | D45H2A.pdf | |
| BC847CT,115 | TRANS NPN 45V 0.1A SOT416 | BC847CT,115.pdf | |
| STL23NS3LLH7 | MOSFET N-CH 30V 92A PWRFLAT8 | STL23NS3LLH7.pdf | |
| TK11A60D(STA4,Q,M) | MOSFET N-CH 600V 11A TO-220SIS | TK11A60D(STA4,Q,M).pdf | |
| SY54020RMG-TR | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 2.5GHz 16-VFQFN Exposed Pad, 16-MLF® | SY54020RMG-TR.pdf | |
| PCM1794ADBR | DAC, Audio 24 bit 200k I²S 28-SSOP | PCM1794ADBR.pdf | |
| MAX1247ACPE+ | 12 Bit Analog to Digital Converter 2, 4 Input 1 SAR 16-PDIP | MAX1247ACPE+.pdf | |
| TM4C1230E6PMI7 | ARM® Cortex®-M4F Tiva™ C Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | TM4C1230E6PMI7.pdf | |
| MAX485ESA | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | MAX485ESA.pdf | |
| TL064CDT | J-FET Amplifier 4 Circuit 14-SO | TL064CDT.pdf | |
| 74VHCT541BQ,115 | Buffer, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-DHVQFN (4.5x 2.5) | 74VHCT541BQ,115.pdf | |
| SN74LVC07AIPWREP | Buffer, Non-Inverting 6 Element 1 Bit per Element Open Drain Output 14-TSSOP | SN74LVC07AIPWREP.pdf | |
| MC74AC11MELG | AND Gate IC 3 Channel SOEIAJ-14 | MC74AC11MELG.pdf | |
| 74FCT162373CTPAG | D-Type Transparent Latch 2 Channel 8:8 IC Tri-State 48-TSSOP | 74FCT162373CTPAG.pdf | |
| M27C801-100F1 | IC EPROM UV 8MBIT 100NS 32CDIP | M27C801-100F1.pdf |