| Manufacturer Part Number: | 1N4739A BK |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 9.1V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4739A BK Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4739A BK | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 9.1V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4739A BK | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4739A BK is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of 1N4739A BK is new and unused, you can buy 1N4739A BK Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4739A BK.
| FYAF3045DNTU | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 30A Through Hole, Radial SC-94 | FYAF3045DNTU.pdf | |
| MSE1PB-M3/89A | DIODE GEN PURP 100V 1A MICROSMP | MSE1PB-M3/89A.pdf | |
| EU02 | DIODE GEN PURP 400V 1A AXIAL | EU02.pdf | |
| JANTX1N4575A-1 | Zener Diode 3V 500mW ±5% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JANTX1N4575A-1.pdf | |
| IXFN64N50PD2 | MOSFET N-CH 500V 52A SOT-227B | IXFN64N50PD2.pdf | |
| DAC80004IPW | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 14-TSSOP | DAC80004IPW.pdf | |
| XC5VLX50-1FF676C | IC FPGA 440 I/O 676FCBGA | XC5VLX50-1FF676C.pdf | |
| EP4SGX110FF35I4 | IC FPGA 372 I/O 1152FBGA | EP4SGX110FF35I4.pdf | |
| MB90548GSPMC3-GS-457E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90545G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90548GSPMC3-GS-457E1.pdf | |
| MB89P637PF-GT-5011 | F²MC-8L F²MC-8L MB89630 Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 32KB (32K x 8) OTP 64-PQFP (20x14) | MB89P637PF-GT-5011.pdf | |
| ADG752BRT-REEL | IC VIDEO SWITCH SPDT SOT23-6 | ADG752BRT-REEL.pdf | |
| ADV7280WBCPZ-M-RL | Video Interface 10 b I²C, Serial 32-LFCSP-WQ (5x5) | ADV7280WBCPZ-M-RL.pdf | |
| LM4865MMX/NOPB | Amplifier IC 1-Channel (Mono) with Mono Headphones Class AB 8-VSSOP | LM4865MMX/NOPB.pdf | |
| SN74LS191DE4 | IC SYNC 4-BIT UP/DN CNTR 16-SOIC | SN74LS191DE4.pdf | |
| MC74LCX138DTG | Decoder/Demultiplexer 1 x 3:8 16-TSSOP | MC74LCX138DTG.pdf |