| Manufacturer Part Number: | 1N4740A,113 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 10V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4740A,113 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4740A,113 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | SOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Voltage Regulator Diodes | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 10V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 7 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 7.6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4740A,113 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4740A,113 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of 1N4740A,113 is new and unused, you can buy 1N4740A,113 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4740A,113.
| IRF840APBF | MOSFET N-CH 500V 8A TO-220AB | IRF840APBF.pdf | |
| MCP4361-503E/ST | Digital Potentiometer 50k Ohm 4 Circuit 257 Taps SPI Interface 20-TSSOP | MCP4361-503E/ST.pdf | |
| XC2VP100-6FFG1704I | IC FPGA 1040 I/O 1704FCBGA | XC2VP100-6FFG1704I.pdf | |
| S6E2H44E0AGV20000 | ARM® Cortex®-M4F FM4 S6E2H4 Microcontroller IC 32-Bit 160MHz 288KB (288K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | S6E2H44E0AGV20000.pdf | |
| MCF51AC128CCPUE | Coldfire V1 MCF51AC Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | MCF51AC128CCPUE.pdf | |
| MCIMX255AJM4A | ARM926EJ-S Microprocessor IC i.MX25 1 Core, 32-Bit 400MHz 400-MAPBGA (17x17) | MCIMX255AJM4A.pdf | |
| DG201ADJ | 4 Circuit IC Switch 1:1 200 Ohm 16-PDIP | DG201ADJ.pdf | |
| LTC1556IGN#PBF | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 1 Channel 20-SSOP | LTC1556IGN#PBF.pdf | |
| 71M6543H-IGT/F | IC ENERGY METER 100-LQFP | 71M6543H-IGT/F.pdf | |
| HIP2101EIB | IC DRVR HALF BRDG 100V 8EP-SOIC | HIP2101EIB.pdf | |
| MAX6126A25+ | Series Voltage Reference IC ±0.06% 10mA 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | MAX6126A25+.pdf | |
| S-1333C12-A4T2U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 275mA HSNT-4-B | S-1333C12-A4T2U3.pdf |