| Manufacturer Part Number: | 1N4757A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 51V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4757A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4757A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 51V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 95 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 38.8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4757A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4757A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4757A G is new and unused, you can buy 1N4757A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4757A G.
| CDBF0130L-HF | DIODE SCHOTTKY 30V 100MA 1005 | CDBF0130L-HF.pdf | |
| BZD27C15P-M-18 | Zener Diode 15V 800mW Surface Mount DO-219AB (SMF) | BZD27C15P-M-18.pdf | |
| MT90C16T1-BP | 90A, 1600V THYRISTOR MODULE, T1 | MT90C16T1-BP.pdf | |
| ULQ2803A | TRANS 8NPN DARL 50V 0.5A 18DIP | ULQ2803A.pdf | |
| STW46NF30 | MOSFET N-CH 300V 42A TO247 | STW46NF30.pdf | |
| STD28P3LLH6AG | MOSFET P-CH 30V 12A | STD28P3LLH6AG.pdf | |
| FDMC86265P | MOSFET P-CH 150V 1A MLP | FDMC86265P.pdf | |
| CY2300SXCT | IC CLOCK MULTIPLIER 8-SOIC | CY2300SXCT.pdf | |
| 8N4QV01EG-0059CDI | VCXO IC 644.5313MHz 10-CLCC | 8N4QV01EG-0059CDI.pdf | |
| ADS1257IRGWT | 24 Bit Analog to Digital Converter 2, 3 Input 1 Sigma-Delta 20-VQFN (5x5) | ADS1257IRGWT.pdf | |
| EP1C20F324C7N | IC FPGA 233 I/O 324FBGA | EP1C20F324C7N.pdf | |
| XC2V1000-6FGG256C | IC FPGA 172 I/O 256FBGA | XC2V1000-6FGG256C.pdf | |
| AT32UC3C2256C-A2UT | AVR AVR®32 UC3 C Microcontroller IC 32-Bit 66MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | AT32UC3C2256C-A2UT.pdf | |
| PIC24FV16KM104-E/ML | PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 16KB (5.5K x 24) FLASH 44-QFN (8x8) | PIC24FV16KM104-E/ML.pdf | |
| INA2132U | Instrumentation Amplifier 2 Circuit 14-SOIC | INA2132U.pdf |