| Manufacturer Part Number: | 1N4770A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 9.1V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4770A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4770A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 9.1V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 200 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4770A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4770A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4770A is new and unused, you can buy 1N4770A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4770A.
| U10BCT-E3/4W | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 100V 5A Through Hole TO-220-3 | U10BCT-E3/4W.pdf | |
| DAP202UG | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 80V 100mA (DC) Surface Mount SC-70, SOT-323 | DAP202UG.pdf | |
| BZX84C13-7-F | Zener Diode 13V 300mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 | BZX84C13-7-F.pdf | |
| BC547B,116 | TRANS NPN 45V 0.1A TO-92 | BC547B,116.pdf | |
| IPW60R070C6 | MOSFET N-CH 600V 53A TO247 | IPW60R070C6.pdf | |
| ICS601R-25 | IC CLOCK MULTIPLIER 1:5 20-SSOP | ICS601R-25.pdf | |
| 8N4S270FC-0058CDI8 | Clock Oscillator IC 669.3266MHz 6-CLCC | 8N4S270FC-0058CDI8.pdf | |
| 8N4Q001FG-0123CDI | Clock Oscillator IC 669.326582MHz, 693.482991MHz, 669.326582MHz, 693.482991MHz 10-CLCC | 8N4Q001FG-0123CDI.pdf | |
| XC4062XL-1HQ240C | IC FPGA 193 I/O 240HQFP | XC4062XL-1HQ240C.pdf | |
| PIC16LC717T-E/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 20-SSOP | PIC16LC717T-E/SS.pdf | |
| 89HPES24T61ZCBXG | Switch Interfacing Interface 420-SBGA (27x27) | 89HPES24T61ZCBXG.pdf | |
| MAX4258EUA+T | IC AMP VIDEO MUX 2CH 8-UMAX | MAX4258EUA+T.pdf | |
| 74HCT367PW,118 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 2, 4 (Hex) Bit per Element Push-Pull Output 16-TSSOP | 74HCT367PW,118.pdf | |
| MC74HC373ADTR2 | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-TSSOP | MC74HC373ADTR2.pdf | |
| AS3696-ZTQM | LED Driver IC 4 Output DC DC Controller Step-Up (Boost) PWM Dimming 32-TQFP (7x7) | AS3696-ZTQM.pdf |