| Manufacturer Part Number: | 1N4771A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 9.1V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4771A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4771A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 9.1V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 200 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4771A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4771A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4771A is new and unused, you can buy 1N4771A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4771A.
| PZT2222A | TRANS NPN 40V 1A SOT-223 | PZT2222A.pdf | |
| DAC7624UB/1K | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 28-SOIC | DAC7624UB/1K.pdf | |
| LTC1597-1ACG#TRPBF | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 28-SSOP | LTC1597-1ACG#TRPBF.pdf | |
| EFM32LG280F256G-E-QFP100R | ARM® Cortex®-M3 Leopard Gecko Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | EFM32LG280F256G-E-QFP100R.pdf | |
| LTC1380IGN#PBF | 1 Circuit IC Switch 8:1 70 Ohm 16-SSOP | LTC1380IGN#PBF.pdf | |
| 93LC66X/SN | IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8SOIC | 93LC66X/SN.pdf | |
| CY7C1263KV18-550BZI | IC SRAM 36MBIT 550MHZ 165FBGA | CY7C1263KV18-550BZI.pdf | |
| UCC3913DG4 | Hot Swap Controller 1 Channel -48V 8-SOIC | UCC3913DG4.pdf | |
| AH291-WL-7 | Motor Driver Power MOSFET On/Off SC-59-3 | AH291-WL-7.pdf | |
| XC6123C616MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6123C616MR-G.pdf | |
| LM2673SDX-ADJ | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.2V 1 Output 3A 14-VDFN Exposed Pad | LM2673SDX-ADJ.pdf | |
| MIC37100-1.8WS-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 1A SOT-223 | MIC37100-1.8WS-TR.pdf |