| Manufacturer Part Number: | 1N6000A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 10V 500mW ±10% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N6000A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N6000A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 10V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 22 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 6.5V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N6000A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N6000A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N6000A is new and unused, you can buy 1N6000A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N6000A.
| CBR6-060 | RECT BRIDGE | CBR6-060.pdf | |
| CDBU0530-HF | DIODE SCHOTTKY 20V 500MA 0603 | CDBU0530-HF.pdf | |
| SS12P2LHM3/87A | Diode Schottky 20V 12A Surface Mount TO-277A (SMPC) | SS12P2LHM3/87A.pdf | |
| ZVN4206NTC | MOSFET 2N-CH 60V SOT-223-8 | ZVN4206NTC.pdf | |
| IRF6614TR1 | MOSFET N-CH 40V DIRECTFET-ST | IRF6614TR1.pdf | |
| 8N4SV75LC-0172CDI8 | VCXO IC 287.5MHz 6-CLCC | 8N4SV75LC-0172CDI8.pdf | |
| 8N3Q001KG-1154CDI8 | Clock Oscillator IC 50MHz 10-CLCC | 8N3Q001KG-1154CDI8.pdf | |
| MAX1030BEEG+ | 10 Bit Analog to Digital Converter 8, 16 Input 1 SAR 24-QSOP | MAX1030BEEG+.pdf | |
| CBTL02042ABQ,115 | IC MUX/DEMUX 2:1 PCI 20DHVQFN | CBTL02042ABQ,115.pdf | |
| MAX495CPA+ | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-PDIP | MAX495CPA+.pdf | |
| S2D13515B00B100 | IC GRAPHIC LCD CTRLR 256LBGA | S2D13515B00B100.pdf | |
| SN74LV245APWR | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | SN74LV245APWR.pdf | |
| SY10EL52ZC-TR | IC D-TYPE POS/NEG 8SOIC | SY10EL52ZC-TR.pdf | |
| PI5C32X245B | Bus Switch 8 x 1:1 40-BQSOP | PI5C32X245B.pdf | |
| CY7C027-15AXI | IC SRAM 512KBIT 15NS 100TQFP | CY7C027-15AXI.pdf |