| Manufacturer Part Number: | 1N6006A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 18V 500mW ±10% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N6006A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N6006A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 18V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 55 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 11V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N6006A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N6006A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N6006A is new and unused, you can buy 1N6006A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N6006A.
| BAS 70-02W E6327 | Diode Schottky 70V 70mA (DC) Surface Mount PG-SCD80-2 | BAS 70-02W E6327.pdf | |
| FQPF9N90CT | MOSFET N-CH 900V 8A TO-220F | FQPF9N90CT.pdf | |
| 8N4QV01FG-0156CDI | VCXO IC 121.109MHz 10-CLCC | 8N4QV01FG-0156CDI.pdf | |
| XC4052XL-09BG560C | IC FPGA 352 I/O 560MBGA | XC4052XL-09BG560C.pdf | |
| SE5230DR2G | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | SE5230DR2G.pdf | |
| CY7C4421-10JXCT | IC SYNC FIFO 64KX9 10NS 32PLCC | CY7C4421-10JXCT.pdf | |
| PI3VT3306L | Bus Switch 1 x 1:1 8-TSSOP | PI3VT3306L.pdf | |
| ATAES132A-MAHEQ-S | 32KBIT AES AUTHENTICATION I2C UD | ATAES132A-MAHEQ-S.pdf | |
| TPS650241RHBT | Battery Power Management IC Lithium-Ion/Polymer 32-VQFN (5x5) | TPS650241RHBT.pdf | |
| BU9716BK | IC DRIVER LCD 96-SEGMENT QFP44 | BU9716BK.pdf | |
| MAX7705CPA+ | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 8-PDIP | MAX7705CPA+.pdf | |
| NCP161AFCS500T2G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 450mA 4-WLCSP (0.64x0.64) | NCP161AFCS500T2G.pdf |