| Manufacturer Part Number: | 1N6017B_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 51V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N6017B_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N6017B_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 51V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 180 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 39V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N6017B_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N6017B_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N6017B_T50A is new and unused, you can buy 1N6017B_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N6017B_T50A.
| RGP5100HE3/54 | Diode Standard 1000V (1kV) 500mA Through Hole Axial | RGP5100HE3/54.pdf | |
| BZX384C2V4-HE3-08 | Zener Diode 2.4V 200mW ±5% Surface Mount SOD-323 | BZX384C2V4-HE3-08.pdf | |
| T500038004AQ | SCR Standard Recovery | T500038004AQ.pdf | |
| TK39N60W,S1VF | MOSFET N CH 600V 38.8A TO247 | TK39N60W,S1VF.pdf | |
| LMX2335UTM/NOPB | IC FREQ SYNTHESIZER DUAL 16TSSOP | LMX2335UTM/NOPB.pdf | |
| SI5351B-A-GM | IC CLK GENERATOR 200MHZ 20QFN | SI5351B-A-GM.pdf | |
| MB90F347CAPFR-GSE1-PHI04 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-QFP (14x20) | MB90F347CAPFR-GSE1-PHI04.pdf | |
| CD74HC32MTG4 | OR Gate IC 4 Channel 14-SOIC | CD74HC32MTG4.pdf | |
| 24AA128T-I/SM | IC EEPROM 128KBIT 400KHZ 8SOIJ | 24AA128T-I/SM.pdf |