| Manufacturer Part Number: | 1N6031A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 200V 500mW ±10% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N6031A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N6031A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 200V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 2700 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 122V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N6031A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N6031A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N6031A is new and unused, you can buy 1N6031A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N6031A.
| PLZ39C-G3/H | Zener Diode 39V 500mW Surface Mount DO-219AC (microSMF) | PLZ39C-G3/H.pdf | |
| 1PMT5934A/TR13 | Zener Diode 24V 3W ±10% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5934A/TR13.pdf | |
| SI7884BDP-T1-GE3 | MOSFET N-CH 40V 58A PPAK SO-8 | SI7884BDP-T1-GE3.pdf | |
| 8N3QV01KG-1136CDI | VCXO IC 100MHz, 312.5MHz, 100MHz, 312.5MHz 10-CLCC | 8N3QV01KG-1136CDI.pdf | |
| LTC2636IDE-LZ12#TRPBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 8 14-DFN (4x3) | LTC2636IDE-LZ12#TRPBF.pdf | |
| MAX531BEPD+ | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 14-PDIP | MAX531BEPD+.pdf | |
| DAC7664YRG4 | 16 Bit Digital to Analog Converter 4 64-LQFP (10x10) | DAC7664YRG4.pdf | |
| GAL16V8D-10LJ | IC CPLD 8MC 10NS 20PLCC | GAL16V8D-10LJ.pdf | |
| EP4CGX30CF19C7N | IC FPGA 150 I/O 324FBGA | EP4CGX30CF19C7N.pdf | |
| XS1-L6A-64-TQ128-I4 | XCore XS1 Microcontroller IC 32-Bit 6-Core 400MIPS 64KB (16K x 32) SRAM 128-TQFP (14x14) | XS1-L6A-64-TQ128-I4.pdf | |
| MIC2010-2PCQS | USB Controller Interface 16-QSOP | MIC2010-2PCQS.pdf | |
| MAX6603ATB+T | IC COND RTD-VOLT 10-TDFN | MAX6603ATB+T.pdf | |
| M95040-DRDW3TP/K | EEPROM SPI 4KB 8TSSOP | M95040-DRDW3TP/K.pdf | |
| 93LC56BT-I/MNY | IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8TDFN | 93LC56BT-I/MNY.pdf | |
| NCP5369MNTWG | IC REG BUCK SYNC 35A | NCP5369MNTWG.pdf |