| Manufacturer Part Number: | 1PMT5948A/TR13 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 91V 3W ±10% Surface Mount DO-216AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1PMT5948A/TR13 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1PMT5948A/TR13 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 91V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 3W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 200 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 69.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-216AA | |
| Supplier Device Package | DO-216AA | |
| Standard Package | 12,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1PMT5948A/TR13 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1PMT5948A/TR13 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1PMT5948A/TR13 is new and unused, you can buy 1PMT5948A/TR13 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1PMT5948A/TR13.
| VS-GBPC3502A | RECT BRIDGE 1-PH 200V 35A GBPC-A | VS-GBPC3502A.pdf | |
| VUO155-16NO1 | RECT BRIDGE 3PH 1600V V2-PACK | VUO155-16NO1.pdf | |
| 1N5231BUR-1 | Zener Diode 5.1V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AA | 1N5231BUR-1.pdf | |
| JANTXV2N4033 | TRANS PNP 80V 1A TO39 | JANTXV2N4033.pdf | |
| AUIRFU8401 | MOSFET N-CH 40V 100A IPAK | AUIRFU8401.pdf | |
| 8N4QV01FG-0124CDI | VCXO IC 75MHz 10-CLCC | 8N4QV01FG-0124CDI.pdf | |
| TDA9965HL/C3,118 | CCD (Charged Coupled Device) 12 bit 30M Serial 48-LQFP (7x7) | TDA9965HL/C3,118.pdf | |
| PIC16LF627-04/P | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 18-PDIP | PIC16LF627-04/P.pdf | |
| MSP430FR5870IPMR | CPUXV2 MSP430™ FRAM Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 32KB (32K x 8) FRAM 64-LQFP (10x10) | MSP430FR5870IPMR.pdf | |
| MSP430FR68221IG56R | CPUXV2 MSP430™ FRAM Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) FRAM 56-TSSOP | MSP430FR68221IG56R.pdf | |
| HD6477021X20V | SH-1 SuperH® SH7020 Microcontroller IC 32-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) OTP 100-TQFP (14x14) | HD6477021X20V.pdf | |
| MC9S12C128VFAE | HCS12 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 128KB (128K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | MC9S12C128VFAE.pdf | |
| ST72F321J7TA | ST7 ST7 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 48KB (48K x 8) FLASH | ST72F321J7TA.pdf | |
| OPA355NA/3KG4 | CMOS Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-6 | OPA355NA/3KG4.pdf | |
| 74AC20SCX | NAND Gate IC 2 Channel 14-SOIC | 74AC20SCX.pdf |