| Manufacturer Part Number: | BUK7528-100A,127 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 100V 47A TO220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BUK7528-100A,127 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BUK7528-100A,127 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | EOL 30/Dec/2015 | |
| PCN Part Status Change | Automotive TO-220AB Devices Future EOL 23/Oct/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | TrenchMOS™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 47A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 28 mOhm @ 25A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 1mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | - | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 3100pF @ 25V | |
| Power - Max | 166W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BUK7528-100A,127 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BUK7528-100A,127 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BUK7528-100A,127 is new and unused, you can buy BUK7528-100A,127 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BUK7528-100A,127.
| S1D-M3/5AT | DIODE GPP 1A 200V DO-214AC | S1D-M3/5AT.pdf | |
| B360A-M3/61T | DIODE SCHOTTKY 60V 3A DO214AC | B360A-M3/61T.pdf | |
| SS5P3-E3/86A | Diode Schottky 30V 5A Surface Mount TO-277A (SMPC) | SS5P3-E3/86A.pdf | |
| X9420WS16I-2.7T1 | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 64 Taps SPI Interface 16-SOIC | X9420WS16I-2.7T1.pdf | |
| EPM3256AQC208-10 | IC CPLD 256MC 10NS 208QFP | EPM3256AQC208-10.pdf | |
| MB9AFB42LBPMC-G-JNE2 | ARM® Cortex®-M3 FM3 MB9AB40NB Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 160KB (160K x 8) FLASH 64-LQFP (12x12) | MB9AFB42LBPMC-G-JNE2.pdf | |
| MB91F594BHSPMC-GS-ALE1 | FR81S FR MB91590 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 1.0625MB (1.0625M x 8) FLASH 208-LQFP (28x28) | MB91F594BHSPMC-GS-ALE1.pdf | |
| SN74ACT00PWRG4 | NAND Gate IC 4 Channel 14-TSSOP | SN74ACT00PWRG4.pdf | |
| AT29BV020-20JU | IC FLASH 2MBIT 200NS 32PLCC | AT29BV020-20JU.pdf | |
| LM4040A20IDBZTG4 | Shunt Voltage Reference IC ±0.1% 15mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | LM4040A20IDBZTG4.pdf | |
| AP7365-12SNG-7 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 600mA 6-UDFN2020 (2x2) | AP7365-12SNG-7.pdf | |
| MIC5232-1.2YML-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 10mA 6-MLF® (2x2) | MIC5232-1.2YML-TR.pdf | |
| MC44BS374CAEFR2 | NTSC/PAL Modulator IC Audio/Video, VCR's, Set-Top Boxes 16-SOIC | MC44BS374CAEFR2.pdf |