| Manufacturer Part Number: | BUK9225-55A,118 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 31510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 55V 43A DPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BUK9225-55A,118 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BUK9225-55A,118 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Packaging | DPAK Reel Leader Pockets 27/Sep/2013 Increase of Empty Pockets on Leader 08/Nov/2013 | |
| Online Catalog | N-Channel Logic Level Gate FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Logic Level Gate | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 55V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 43A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 22 mOhm @ 25A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2V @ 1mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | - | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 1724pF @ 25V | |
| Power - Max | 94W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | |
| Supplier Device Package | DPAK | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BUK9225-55A,118 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BUK9225-55A,118 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BUK9225-55A,118 is new and unused, you can buy BUK9225-55A,118 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BUK9225-55A,118.
| MA2ZD0200L | Diode Schottky 20V 500mA Surface Mount SMini2-F1 | MA2ZD0200L.pdf | |
| SMP1345-004LF | RF Diode PIN - 1 Pair Common Cathode 50V 250mW SOT-23-3 | SMP1345-004LF.pdf | |
| AZ23B22-G3-08 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 22V 300mW ±2% SOT-23 | AZ23B22-G3-08.pdf | |
| VLZ18A-GS18 | Zener Diode 16.64V 500mW Surface Mount SOD-80 QuadroMELF | VLZ18A-GS18.pdf | |
| DTA123YETL | TRANS PREBIAS PNP 150MW EMT3 | DTA123YETL.pdf | |
| IXTP32P05T | MOSFET P-CH 50V 32A TO-220 | IXTP32P05T.pdf | |
| TAS5012IPFB | IC DIGITAL AUDIO PWM PROC 48TQFP | TAS5012IPFB.pdf | |
| ADS7817E/250 | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-VSSOP | ADS7817E/250.pdf | |
| AD9634BCPZ-170 | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 32-LFCSP-WQ (5x5) | AD9634BCPZ-170.pdf | |
| DAC8830IBDTG4 | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 8-SOIC | DAC8830IBDTG4.pdf | |
| A3PN125-ZVQG100I | IC FPGA 71 I/O 100VQFP | A3PN125-ZVQG100I.pdf | |
| EP2AGX190EF29C4 | IC FPGA 372 I/O 1780FBGA | EP2AGX190EF29C4.pdf | |
| Z8F0412PJ020SG | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH | Z8F0412PJ020SG.pdf | |
| PK20N512VMC100 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K20 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 512KB (512K x 8) FLASH 121-MAPBGA (8x8) | PK20N512VMC100.pdf | |
| TS3A27518EZQSR | 6 Circuit IC Switch 2:1 6.2 Ohm 24-BGA MICROSTAR JUNIOR (3x3) | TS3A27518EZQSR.pdf |